امروز ساخت و ساز شکلی کاملاً جدید به خود گرفته‌ است و کاملاً متفاوت با چندین سال قبل است. امروز شما کمتر ساختمانی را می ‌بینید که در تعداد طبقات کم ساخته شود. امروزه ساختمان ها با تعداد طبقات بسیار بالا ساخته می ‌شوند. به ‌همین دلیل است که در حین ساخت این ساختمان ‌ها باید حتما اصول ایمنی به ‌صورت کامل رعایت شود و از بروز حوادث مختلف جلوگیری شود. یکی از اصول مهم ایمنی، رعایت ایمنی مربوط به سر است. برای حفاظت از سر، معمولاً از کلاه ایمنی استفاده می ‌شود. این کلاه دارای ویژگی ‌های مختلفی است که می ‌تواند از سر شما محافظت کند. کلاه ‌هایی که در صنعت ساختمان‌ سازی استفاده می‌ شوند معمولاً دارای تفاوت‌ های جزئی با سایر کلاه ‌های ایمنی هستند. در این مقاله می ‌خواهیم به بررسی رنگ کلاه ایمنی در کارگاه ساختمانی بپردازیم.

 

رنگ کلاه ایمنی

رنگ های متفاوت کلاه های ایمنی در کارگاه های ساختمانی

ممکن است این تصور برای شما پیش بیاید که تمامی افراد حاضر در یک کارگاه ساختمانی از یک مدل و یک‌ رنگ کلاه استفاده می‌ کنند. این تصور کاملاً یک تصور اشتباه است معمولاً افراد حاضر در کارگاه‌ های ساختمانی از رنگ ‌های مختلفی از کلاه ایمنی استفاده می‌کنند معمولاً افراد بسته به موقعیت و کاری که انجام می ‌دهند از کلاه ‌هایی با رنگ ‌های متفاوت استفاده می‌ کنند. استفاده از رنگ‌ های متفاوت باعث می ‌شود که کارگران ساختمانی بتوانند به ‌راحتی سمت افراد مختلف را تشخیص دهند. در ادامه بررسی رنگ کلاه ایمنی در کارگاه ساختمانی به بررسی رنگ ‌های متفاوت موجود در کارگاه‌ های ساختمانی خواهیم پرداخت. شما می‌ توانید با خواندن این مقاله اطلاعات مفیدی درباره رنگ کلاه ایمنی در کارگاه ساختمانی کسب کنید. آشنایی با این مسئله برای افراد حاضر در کارگاه‌ های ساختمانی می ‌تواند بسیار مفید باشد.

رنگ زرد و رنگ سفید

اولین رنگ‌ هایی که در بررسی رنگ کلاه ایمنی در کارگاه ساختمانی می‌ توانیم به بررسی آن ‌ها بپردازیم، دو رنگ زرد و سفید هستند معمولاً این دو رنگ بیشتر از سایر رنگ ‌ها در کارگاه‌ های ساختمانی دیده می‌شوند. رنگ سفید معمولاً مربوط به افراد دارای سمت ‌های بالا و مهم در کارگاه ‌های ساختمانی است. معمولاً در کارگاه‌ های مهندسین مدیران و سرپرستان از کلاه ایمنی با رنگ سفید استفاده می‌کنند. معمولاً این مسئله در تمامی کارگاه ‌های ساختمانی رعایت می‌ شود و جزو قوانین کارگاه ‌های ساختمانی است. رنگ بعدی ‌ای که شما در رنگ کلاه ایمنی در کارگاه ساختمانی به‌ کرات می‌بینید، رنگ زرد است. معمولاً رنگ زرد برای استفاده کارگران ساختمانی است کارگران بیشترین نیرو های مربوط به یک کارگاه ساختمانی هستند. در ادامه به بررسی رنگ کلاه ایمنی در کارگاه ساختمانی با معرفی رنگ ‌های دیگری خواهیم پرداخت.

رنگ سبز و رنگ آبی

در ادامه بررسی مطالب مربوط به رنگ کلاه ایمنی در کارگاه ساختمانی می‌خواهیم به معرفی دو رنگ دیگر بپردازیم رنگ سبز و رنگ آبی دو رنگ دیگری هستند که شما در کلاه های ایمنی ممکن است مشاهده کنید. در کارگاه ‌های ساختمانی سمتی وجود دارد که مربوط به تامین ایمنی یک ساختمان است معمولاً برای تامین ایمنی یک ساختمان مسئولی وجود دارد که به انجام خدمات فنی و کنترل مسائل ایمنی می‌ پردازد. معمولاً این افراد از کلاه ‌های ایمنی با رنگ سبز استفاده می ‌کنند. سمت‌ های دیگری که در یک کارگاه ساختمانی وجود دارد کار هایی مربوط به انجام خدمات فنی است. معمولاً در یک کارگاه ساختمانی افراد بسیاری برای انجام کار هایی هم چون کار های مربوط به امور برق، کار های مربوط به نجاری، کار های مربوط به لوله‌ کشی و … وجود دارند معمولاً این افراد از کلاه ‌هایی با رنگ آبی استفاده می ‌کنند.

 

رنگ های متفاوت کلاه های ایمنی در کارگاه های ساختمانی

رنگ قهوه ای و رنگ خاکستری

در ادامه بررسی مطالب مربوط به رنگ کلاه ایمنی در کارگاه ساختمانی، می‌خواهیم به معرفی دو رنگ دیگر بپردازیم. و مطالب مربوط به این مسئله را تمام کنیم. رنگ دیگری که ممکن است در کارگاه‌ های ساختمانی مشاهده کنید، رنگ خاکستری و رنگ قهوه‌ای است. یکی از کار هایی که در کارگاه‌ های ساختمانی انجام می‌شود کارهای مربوط به جوشکاری است. در ساخت بسیاری از قسمت ‌های ساختمان از جوشکاری استفاده می‌ شود به ‌همین دلیل بخشی از نیرو های مربوط به ساخت یک ساختمان افرادی هستند که کار جوشکاری انجام می‌ دهند، این افراد معمولاً از کلاه‌ های ایمنی قهوه‌ای ‌رنگ استفاده می‌کنند. آخرین رنگی در بررسی رنگ کلاه های ایمنی در کارگاه ساختمانی می ‌توان به آن اشاره کرد کلاه‌ های ایمنی با رنگ خاکستری هستند. معمولاً برای مهمانان و افرادی که می‌خواهند از پروژه بازدید کنند کلاه‌ هایی با رنگ خاکستری در نظر گرفته می ‌شود.

جمع بندی

با گذر زمان ساخت ‌و ساز و ساختن ساختمان‌ ها شکلی کاملاً جدید به خود گرفته است به ‌همین دلیل است که اصول ایمنی نیز بسیار متفاوت از قبل شده است. در زمان  ساختن ساختمان ‌ها، افراد باید بسیار به اصول ایمنی وفادار باشند تا از بروز هرگونه حادثه ‌ای جلوگیری کنند. یکی از اصول بسیار مهم در محافظت از کارکنان ساختمان، استفاده از کلاه‌ های ایمنی است. تمامی افراد حاضر در کارگاه ساختمانی ملزم به استفاده از این کلاه ‌ها هستند. معمولاً در ساخت ساختمان‌ ها از کلاه‌ های ایمنی با رنگ ‌های متفاوت استفاده می‌شود که هر کدام از این رنگ‌ ها مربوط به یک سمت در ساخت ساختمان است. در این مقاله به بررسی رنگ ‌های مختلف این کلاه ‌ها پرداختیم. به ‌طور مثال رنگ زرد برای استفاده کارگران ساختمانی و رنگ سفید برای استفاده مهندسین و سرپرستان ساختمان است.