در حال حاضر یکی از ابزارهای پرکاربرد در زندگی روزانه انسان ها، قرقره است قرقره ها در همه امور زندگی ما مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از انواع قرقره ها قرقره مرکب است. این قرقره از چند قرقره ثابت و متحرک تشکیل شده که به دو شکل عمومی و صنعتی کاربرد دارد. در کارهای سبک مانند پایین و بالا بردن پرچم و ماهیگیری از نوع عمومی آن استفاده می شود و در کارهای سنگین مانند مونوریل، جابجایی محصولات سنگین در بنادر، جمع کردن کابل برق از نوع صنعتی آن بهره می گیرند. هنگامی که جهت دست یافتن به مزیت مکانیکی بیشتر از دو یا چند قرقره بهره می گیریم، یک قرقره مرکب ایجاد کرده ایم. قرقره های مرکب به دو نوع قرقره های مرکب تک ریسمانی و قرقره های مرکب ارشمیدس تقسیم می شوند.

قرقره مرکب

قرقره مرکب تک ریسمانی

در این نوع قرقره مرکب، همه قرقره ها با یک طناب سراسری به هم وصل می شوند. در این حالت برای ارزیابی مزیت مکانیکی کامل قرقره مرکب می بایست تعداد ریسمان های متصل به قرقره متحرک را شمارش کرد.

چکمه پلاستیکی یکی از کفش های ایمنی بسیار پرکاربرد است و در شغل هایی که نیاز به مراقبت از پا در مقابل آب، مواد شیمایی و … است مورد استفاده قرار میگیرد.

قرقره مرکب ارشمیدس

در این نوع قرقره مرکب، به منظور پیوستگی قرقره ها به هم از چند ریسمان بهره می گیرند و یک طرف ریسمان هر قرقره به سقف وصل می شود. در این حالت مزیت مکانیکی کامل قرقره مرکب برابر با۲ به توان تعداد قرقره ها می باشد. در حالت سوم نیز با چند طناب به هم متصل شده و یک طرف طناب هر قرقره به بار وصل می شود.

قیمت قرقره مرکب

برای آن که بتوان نیروی محرک را کاهش داد از قرقره ها استفاده می شود. می توان قرقره ها را به گونه ای با هم ترکیب نمود تا نیروی محرک کمتر شود. انواع قرقره های مرکب با قیمت های متفاوت به فروش می رسند. با توجه به برند، جنس قرقره، کیفیت و غیره قیمت این قرقره ها با هم فرق می کنند.

برای مشاهده انواع لباس آشپزی بر روی لینک کلیک نمایید.

قرقره مرکب در جرثقیل

وینچ ها ساختاری هستند که با سیستم سیم و قرقره عمل می کنند و در صنعت کاربرد وسیعی دارند. در انواع جرثقیل وینچ یکی از عملگر های فعال محسوب می شود، چون به وسیله مکانیزم قرقره های مرکب می توان مزیت مکانیکی را افزایش داد. در جرثقیل های هیدرولیکی نیز با جابجایی نیروی پمپ هیدرولیکی به هیدرو موتور و گیربکس قرقره اصلی یا درام وینچ حرکت دورانی را در دو جهت مقدور می سازد و با اتصال یک سیم بکسل به سازه به آسانی قادر خواهید بود یک حرکت خطی ایجاد نمایید. به منظور افزایش قدرت کششی در این سیستم از قرقره های مرکب بهره می گیرند. به این صورت که سیم را به شکل دولا یا بیشتر به قلاب وصل می کنند که این کار موجب افزایش قدرت می گردد. به عنوان مثال در جرثقیل۳ تن قدرت کشش وینچ در وضعیت معمولی (تک لا) ۷۵۰ کیلو بوده و با ۴ لا شدن سیم قدرت کشش ۴ برابر شده و به ۳ تن افزایش می یابد.
قرقره مرکب سبز
در جرثقیل هیدرولیکی وینچ باید سالم و ایمن باشد، چون سقوط بار امکان دارد بسیار خطرساز باشد، به همین دلیل در جرثقیل، وینچ ها به وسیله ترمز و سیستم کلاچ خودکار اطمینان بخش می شوند که گاهی در چند مرحله نیز این مصونیت تضمین می شود. در برخی موارد نیز یک ترمز مکانیکی ضد نزول مکمل ترمز اصلی می شود که ترمز با نیروی فرار از مرکز فعال شده و باعث جلوگیری از سقوط بار می شود. در اغلب جرثقیل های سنگین و نیمه سنگین از دو وینچ بهره گرفته می شود. یکی به شکل تک لا و دیگری به شکل چندلا. در جرثقیل های قدیمی تر هر دو درام وینچ به یک گیربکس چسبیده و با یک طبقه شیر (یک لیور) هدایت می گردد و با یک سیستم کلاچ خشک لنتی با فرمان هیدرولیک از داخل کابین گیربکس با درام تک لا یا چند لا درگیر و خلاص می شود. در جرثقیل های جدیدتر که با عنوان پنج لیور شناخته می شوند، برای وینچ تک لا و چند لا دو گیربکس جداگانه قرار داده شده تا هر دو درام را بتوان به صورت جداگانه مدیریت نمود.

شما میتوانید انواع لباس بادگیر، لباس بارانی و ضدآب که کاربر زیادی در روزهای بارانی و مشاغل در ارتباط با باد و باران دارد را در سایت ماه ایمن مشاهده نمایید.

خرید قرقره مرکب

قرقره های مرکب از دو قرقره ثابت و دو قرقرۀ متحرک ایجاد می شوند. قرقره های مرکب از جمله قرقره های پرکاربرد در زندگی ما هستند که به راحتی می توانید این قرقره ها را از مراکز خرید ابزارفروشی تهیه کنید. برای خرید قرقره مرکب بهتر است کیفیت آن را مد نظر قرار دهید تا علاوه بر دوام آن، ایمنی لازم را فراهم کند. خرید این نوع قرقره به شما کمک می کند تا بتوانید به راحتی بار و اجسام سنگین خود را با آن جابجا نمایید. برای راهنمایی و مشاوره برای خرید قرقره های مرکب می توانید با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

مزیت مکانیکی قرقره مرکب

مزیت مکانیکی در قرقره مرکب همیشه معادل یا بیشتر از ۲ می باشد. در صورتی که در قرقره مرکب فقط یک طناب سراسری استفاده شود –> مزیت مکانیکی آن با تعداد قرقره های مرکب برابر خواهد بود.
در صورتی که در قرقره ای سر هر طناب به سقف وصل باشد –> مزیت مکانیکی = ۲ به توان =  تعداد قرقره های مرکب
در صورتی که سر هر طناب به بار مقاوم متصل باشد –> مزیت مکانیکی = ۲ به توان n منهای ۱ = تعداد تمام قرقره های ثابت و متحرک است.

جمع بندی

امروزه برای تسهیل و سرعت انجام کار، ابزارهای متنوعی ساخته شده اند. قرقره ها از جمله ابزارهایی هستند که بسیار به کمک انسان ها آمده اند، به طوری در هر ساعت از شبانه روز صدها تن بار جابجا می شود. قرقره هم در صنایع مختلف و هم در بخش های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.