وزن کلاه ایمنی

کار کردن در صنایع مختلف، نیازمند رعایت تمامی اصول ایمنی از امروز کارخانه ‌ها و کارگاه‌ های مختلف ملزم هستند که ایمنی را به ‌صورت کامل برای کارمندان و کارگران خود تامین کند. یکی از اصلی‌ ترین اصول ایمنی، رعایت اصول ایمنی مربوط به سر است. برای رعایت ایمنی مسائل مربوط به قسمت سر، اولین وسیله ‌ای که مورد استفاده قرار می ‌گیرد کلاه ایمنی است. تمامی افراد حاضر در کارگاه‌ ها و کارخانه‌ ها باید حتما از کلاه ایمنی استفاده کنند. استفاده از کلاه ایمنی زمانی اثربخش است، که کلاه ایمنی دارای استاندارد های لازم باشد. یکی از مسائل مهم در استاندارد بودن کلاه ایمنی، وزن کلاه ایمنی است. کلاه ایمنی باید دارای وزنی خاص باشد که سر و گردن افراد را خسته نکند و همچنین بتواند ایمنی مورد نیاز را برای آنان تامین کند. در ادامه این مقاله می‌خواهیم به وزن کلاه ایمنی مناسب بپردازیم.

وزن کلاه ایمنی بزرگ

آشنایی با مشخصات کلاه ایمنی

در ابتدای بررسی مسائل مربوط به وزن کلاه ایمنی لازم است که در ابتدا مشخصات این کلاه را کاملاً برای شما شرح دهیم. آشنایی با مشخصات این کلاه باعث می‌شود که شما بتوانید کلاه ایمنی مناسب ‌تری را برای خود تهیه کنید. اولین نکته‌ای که در مورد مشخصات کلاه ‌های ایمنی وجود دارد، این است که کلاه‌ های ایمنی از مواد ضد احتراق ساخته ‌شده اند. به این معنی که کلاه ‌های ایمنی هیچ‌ وقت دچار آتش‌سوزی نمی‌شوند. همچنین این کلاه‌ها عایق الکتریسیته هستند و از برق‌گرفتگی افراد جلوگیری می‌کنند. مورد بعدی که به آن توجه می‌شود این است که حتما فرم کلاه به صورتی باشد که دارای قابلیت ضربه‌گیری باشد. درصورتی‌که در هنگام کار ضربه‌ای به سر افراد وارد شود، این کلا از آسیب‌دیدگی آن‌ها جلوگیری خواهد کرد. در ادامه این مقاله به بررسی وزن کلاه ایمنی خواهیم پرداخت و وزن مناسب این کلاه را برای شما شرح خواهیم داد.

وزن مناسب کلاه ایمنی

در این قسمت از مقاله می‌خواهیم به وزن کلاه ایمنی بپردازیم. برای بررسی وزن کلاه ایمنی، لازم است که در ابتدا با چند فاکتور تاثیر گذار بر وزن این کلاه آشنا شویم. اولین مسئله ‌ای که در طراحی این کلاه ‌ها باید به آن دقت شود، این است که اگر وزن کلاه بیش ‌از حد زیاد باشد باعث خستگی سر و گردن در استفاده‌ ی بلند مدت می ‌شود. به‌ همین دلیل است که این کلاه‌ ها باید دارای وزنی معقول باشند. دومین نکته این است که در کنار رعایت وزن مناسب کلاه، حتماً باید به این نکته توجه داشت که کلاه حتما از ایمنی و مقاومت مناسبی بهره‌ مند باشد. درصورتی‌که کلاه شما دارای وزنی سبک باشد، اما از مقاومت مناسبی برخوردار نباشد؛ به ‌هیچ‌ وجه کلاه مناسبی برای استفاده در محیط ‌های پر خطر نیست. معمولاً وزن مناسب برای این کلاه‌ها، تا وزن چهارصد و یازده گرم است. 

وزن کلاه ایمنی

کلاه ایمنی از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

پس ‌از بررسی مسائل مربوط به وزن کلاه ایمنی، بهتر است به بررسی این مسئله بپردازیم، که کلاه ایمنی اساساً از چه قسمت‌ هایی تشکیل‌ شده است. کلاه ‌های ایمنی معمولاً از دو قسمت پوسته خارجی و عامل تعلیق ساز تشکیل ‌شده اند. پوسته خارجی قسمتی از کلاه است که کاملاً شما آن را می‌بینید و ظاهر کلاه را تشکیل می‌دهد. عامل تعلیق ساز قسمتی است که باعث ایجاد مقاومت و استحکام در کلاه می‌شود. ساختار عامل تعلیق ساز معمولاً به این صورت است که این قسمت دارای چهار و یا شش ‌پایه است. این پایه‌ها کاملاً به قسمتی پوسته خارجی کلاه متصل می‌شوند و از ضربه‌های وارده به کلاه جلوگیری می‌کند. معمولاً این پایه ها ظاهری شبیه به ستاره دارند که باعث تحمل فشار بیشتر می‌شود. البته این قسمت از کلاه دارای یک کمربند نیز هست که باعث ثابت ماندن ماندن کلاه بر روی سر می‌ شود.

جنس کلاه های ایمنی

مورد بعدی که می‌توانیم به بررسی آن بپردازیم، این مسئله است که جنس کلاه ایمنی از چه موادی است. معمولاً تاثیرگذارترین عامل بر وزن کلاه ایمنی، جنس آن است. جنس کلاه ایمنی در عین سبک بودن باید دارای تحمل بسیاری باشد، همچنین جنس این کلاه ‌ها باید به ‌گونه ‌ای باشد که کاملاً ضد احتراق باشد و جریان الکتریسیته را از خود رد نکند. معمولاً در ساخت اکثر کلاه‌ های ایمنی از پلی ‌اتیلن استفاده می‌شود. این ماده رایج ترین ماده در ساخت این مدل کلاه‌ ها است. ترکیبات مربوط به پشم ‌شیشه، ماده‌ ی دیگری است که در ساخت این کلاه‌ ها استفاده می‌ شود. معمولاً ترکیبات مربوط به پشم ‌شیشه دارای مقاومت حرارتی بسیار بالایی هستند که همین مسئله باعث می ‌شود که کلاه‌ ها در زمان آتش سوزی دارای مقاومت خوبی باشند به‌ همین دلیل در ساخت کلاه‌ ها از این ترکیبات استفاده می ‌شود.

جمع بندی

در زمان انجام کار در کارخانه‌ ها و کارگاه‌ های مختلف، حتماً باید تمامی اصول ایمنی، به‌ صورت کامل رعایت شود. تا افراد از انواع خطرات در امان باشند. اولین مسئله ‌ای که باید در رعایت این اصول رعایت شود، محافظت از سر است. محافظت از سر معمولاً به استفاده از کلاه ‌های ایمنی صورت می‌گیرد. کلاه‌ های ایمنی باید دارای استاندارد هایی باشند که بتوان در موقعیت ‌های مختلف از آن‌ ها استفاده کرد. یکی از مهم‌ ترین این استاندارد ها، وزن کلاه ایمنی است. اگر کلاه ایمنی سنگین ‌تر از حد نرمال باشد باعث ایجاد خستگی سر و گردن در افراد می‌شود. در طراحی این کلاه ‌ها حتما باید به این مسئله توجه داشت که این کلاه‌ ها حتما دارای مقاومت مناسبی در برابر ضربه و آتش ‌سوزی باشند و همچنین عایق جریان الکتریسیته نیز باشند.