راهنمای نصب جعبه آتش نشانی

جعبه آتش نشانی

یکی از لوازم مورد نیاز و ضروری برای خاموش کردن آتش، جعبه آتش نشانی است. بهترین تجهیز برای خاموش کردن آتش در ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی، انبارها و غیره جعبه آتش نشانی است. پس بهتر است راهنمای نصب جعبه آتش نشانی را بدانیم. برای آنکه بتوانید جعبه های آتش نشانی توکار را نصب نمایید، بایستی ابتدا در محل آن یک کلاف آهنی که با عنوان sub frame شناخته می شود را نصب کنید و جعبه آتش نشانی را داخل آن قرار دهید و به وسیله پیچ چارچوب جعبه اتش نشانی را به آن سفت کنید. هنگامی که می خواهید قرقره و شیلنگ را نصب کنید، بهتر است که باقی لوازم داخل جعبه را به بیرون انتقال دهید.

برای آنکه جعبه آتشنشانی روکار را نصب نماییداول بایستی جعبه را بالانس کنید و جای آن را دقیقا معین کنید و برای نصب آن از 4 عدد رول بولت اندازه M6 که از نوع HSA باشند بهره بگیرید. در هنگام نصب باید ورودی آب در جای صحیح و مناسبی تعبیه شده باشد. همچنین می توانید نصب قاب جعبه آتش نشانی را به بعد از پایان رنگ کاری یا سفید کاری نهایی موکول کنید یا اگر نصب کردید، آن را با سلفون بپوشانید تا مشکلی پیش نیاید.

جعبه آتش نشانی

جعبه آتش نشانی استاندارد

در زمان انتخاب جعبه آتش نشانی استاندارد باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • در صورت نصب قرقره در بیرون جعبه، باید داخل آن نیز قرقره جداگانه نصب شود.
 • طول شیلنگ آتشنشانی شما از 20 متر بیشتر نباشد.
 • شدت جریان خروجی از هر شیلنگ آتشنشانی می بایست حداقل 45 لیتر در هر دقیقه باشد.
 • همه لوازم موجود در جعبه آتشنشانی بایستی در آزمایش هیدرو استاتیک 12 مرتبه استقامت از خود نشان داده باشند.
 • فشار مطلوب سیستم آب رسانی فایر باکس بایستی 220 کیلو پاسکال (برابر با 2.2 بار باشد)

ارتفاع جعبه آتش نشانی از کف

با توجه به راهنمای نصب جعبه آتشنشانی، باید ارتفاع جعبه آتش نشانی از کف طبق استانداری که معین شده نصب شود.

 در جعبه های توکار ارتفاع جعبه آتشنشانی از کف بایستی از ۷۰ سانتی متر بیشتر باشد.

در جعبه های روکار ارتفاع جعبه آتشنشانی از کف بایستی از ۱۳۰ سانتی متر بیشتر باشد.

 ارتفاع وسط قرقره آتش نشانی از کف بایستی از فاصله حدود ۱۴۰ تا ۱۶۰ سانتی متر برخوردار باشد، چون این فاصله جهت استفاده از شلنگ آتش نشانی فاصله بسیار مناسبی است.

در مجموع باید بگوییم مناسب ترین ارتفاع جعبه آتش نشانی از کف ۱۵۰ سانتی متر می باشد که بهترین حالت جهت استفاده در زمان های ضروری را فراهم می کند.

نحوه استفاده از شلنگ آتش نشانی

راهنمای نصب جعبه آتش نشانی به نصب راحت تر آن کمک می کند و نحوه استفاده از شلنگ آتش نشانی می تواند شما را در استفاده سریع و آسان از شلنگ کمک کند. در زمان استفاده از شلنگ آتش نشانی باید مراحل زیر را طی کنید :

 1. باید مطمئن شوید یک مسیر مناسب برای خروجی اضطراری شما وجود دارد.
 2. در حلقه های استاندارد اگر مهر و موم ضد دستکاری وجود دارد باز نموده تا بتوان از حلقه استفاده کرد.
 3.  آب را باز کنید تا به جریان افتد.
 4. شلنگ را به مقدار مورد نیاز برای رسیدن به آتش بکشید.
 5. با احتیاط و در حالی که راه معینی از محل را برای خروج اضطراری خود در نظر گرفته اید، به سمت آن حرکت کنید.
 6. آب را در حالت باز قرار دهید تا از نازل خارج گردد.
 7. جریان آب را به سمت آتش بگیرید و افراط نکنید؛ پس از خاموش شدن آتش، نازل را ببندید. مصرف زیاد آب امکان دارد باعث خسارت های غیرضروری و هزینه های اضافی برای ما شود.
 8. چنانچه حریق با شیلنگ خاموش نشود، در اسرع وقت همه چیز را رها کرده و به سمت خروجی اضطراری حرکت کنید.

جعبه آتش نشانی

ضوابط لوله کشی آتش نشانی

علاوه بر دانستن راهنمای نصب جعبه آتش نشانی باید ضوابط لوله کشی آتش نشانی را نیز بدانیم تا یک سیستم اطفاء حریق بی نقصی را نصب کنیم. لوله‌کشی آتش نشانی برای مواجهه با آتش‌سوزی‌ های ناگهانی و کنترل آن صورت می گیرد. امروزه تاسیسات خاموش سازی آتش از مهم‌ترین قسمت ‌های یک ساختمان به حساب می اید. استاندارد NFPA ضوابط و مقررات سیستم ‌های خاموش سازی آتش از جمله جنس لوله، نوع لوله و اتصالات مورد استفاده در سیستم آتش ‌نشانی را معین می‌کند. سیستم‌ های آتش ‌نشانی به شیوه های گوناگونی انجام می شود و با توجه به مساحت و تعداد طبقات هر ساختمان از این روش ها بر اساس استانداردهای مشخص شده استفاده می شود.

روش خشک : در روش خشک منبع آب لازم برای سیستم آتش‌نشانی از منبع آب ساختمان مجزا بوده و اغلب از راه لوله ورودی که در جلوی درب ساختمان کارگذاری شده تأمین می گردد. این روش به دلیل اینکه در سیستم لوله کشی آب وجود ندارد، روش خشک نامیده شده است. در سیستم خشک آب لازم در هنگام ضرورت به سیستم لوله‌کشی پمپاژ می ‌شود.

روش تر : در این روش آب مورد نیاز از راه آب شهری فراهم می گردد و آب همیشه در لوله‌کشی وجود دارد و به همین علت روش تر خوانده می شود.

جمع بندی

در صنعت ساختمان سازی در دوره کنونی یکی از مواردی که بر ساختمان ها در نظر می گیرند، سیستم اطفاء حریق است. جعبه آتش نشانی از تجهیزات مهم برای ساختمان ها محسوب می شود که باید راهنمای نصب جعبه آتش نشانی را بدانید تا بتوانید هنگام نصب آن را به راحتی نصب کنید. راهنمای نصب جعبه آتشنشانی به شما در نصب بهتر و سریعتر کمک می کند. جعبه آتش نشانی باید استاندارد باشد و در زمان نصب اصول و نکات مربوط به نصب رعایت شود.