کلاه ایمنی صنعتی

کلاه ایمنی صنعتی

امروزه در کارخانه‌ های متفاوت از تجهیزاتی که باعث ایمنی بیشتر افراد می ‌شود استفاده می‌ شود. تمامی کارخانه ‌ها و کارگاه ‌ها ملزم به تامین ایمنی کارکنان شان هستند. به ‌همین دلیل کارخانه ‌ها و کارگاه‌ ها معمولاً اقدام به تهیه تجهیزات ایمنی می‌کنند. یکی از تجهیزات ایمنی که امروزه در بسیاری از موقعیت‌ ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، کلاه ایمنی است. این کلاه‌ ها از سر محافظت می‌ کنند و باعث می‌ شوند که ضرباتی که به سر وارد می‌شود آسیب ‌های جدی به افراد وارد نکند. این کلاه‌ ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام از این مدل ‌ها در موقعیت‌ های مختلفی مورد استفاده قرار می‌ گیرند. یکی از انواع این کلاه ‌ها، کلاه ایمنی صنعتی است این کلاه‌ ها معمولاً در کارخانه‌ ها و کارگاه‌ ها مورد استفاده قرار می ‌گیرند. در این مقاله قصد داریم به بررسی و معرفی کلاه ایمنی صنعتی بپردازیم.

کلاه ایمنی صنعتی زرد

معرفی دسته بندی های مختلف کلاه ایمنی صنعتی

معمولا کلاه ایمنی صنعتی تنها محدود به یک مدل خاص نیست و در دسته ‌بندی‌ های متفاوتی جای می‌ گیرد. هر کدام از این مدل ها دارای کاربرد های مختلفی است که از آن ‌ها در صنایع مختلف استفاده می ‌شود. معمولاً در ایران کلاه ایمنی صنعتی به دو دسته مهندسی و کارگری تقسیم می ‌شود که هر کدام از این دسته ‌ها مناسب استفاده افراد مختلف است. معمولاً کلاه ‌های ایمنی کارگری با توجه به این مسئله کارگران بیشتر در معرض خطرات و حوادث هستند، دارای مقاومت بیشتری به نسبت مدل‌ های مهندسی این کلاه‌ ها است. البته اداره ایمنی و بهداشت کار جهانی کلاه‌ های ایمنی صنعتی را به دو دسته مختلف تقسیم کرده است. دسته اول کلاه‌هایی هستند که تنها از ناحیه بالای سر محافظت می‌کنند و دسته دوم کلاه هایی هستند که علاوه ‌بر ناحیه بالای سر است ناحیه اطراف سر نیز کاملاً محافظت می‌کنند.

طبقه بندی کلاه ایمنی صنعتی بر اساس مواد سازنده 

کلاه ایمنی صنعتی

کلاه ایمنی صنعتی را می‌ توان از نظر مواد سازنده ‌اش به سه دسته مختلف تقسیم کرد. این کلاه‌ ها معمولاً با توجه به مواد سازنده‌ شان دارای کاربرد های مختلفی هستند. در ادامه این مقاله قصد داریم به معرفی این کلاه‌ ها بپردازیم. اولین دسته از کلاه ایمنی صنعتی کلاه ‌هایی است که از جنس کربن ساخته‌ شده اند. کربن سبک‌ ترین و مقاوم‌ ترین پوششی است که می ‌توان برای ساخت یک کلاه صنعتی استفاده کرد. دومین جنس برای رویه این کلاه‌ ها پلاستیک و نایلون است، پلاستیک و نایلون باعث می‌ شود که کلاه صنعتی دارای راحتی بیشتری باشد. سومین جنس برای ساخت این کلاه‌ ها فایبرگلاس است، فایبرگلاس دارای خاصیت ضد حرارت بوده ‌است که باعث می‌ شود این کلاه ‌ها مقاومت بالایی در برابر حرارت داشته باشند. اما این کلاه‌ ها به نسبت سایر جنس ‌های کلاه دارای تهویه و راحتی مناسبی نیستند.

نکات مهم در هنگام خرید کلاه ایمنی

مسئله بعدی که در بررسی کلاه ایمنی صنعتی می‌توان به آن اشاره کرد، نکاتی است که باید در حین انتخاب این کلاه ‌ها مد نظر داشته نکته رعایت برخی می‌شوید که شما در نهایت بتوانید کلاه ایمنی صنعتی مناسب ‌تری را خریداری کنید. اولین نکته در خرید این کلاه‌ ها این است که حتما این کلاه‌ ها از وزن مناسبی برخوردار باشند. معمولاً وزن‌های بیشتر از چهارصد گرم باعث بشود که شما نتوانید در بلندمدت ازین کلاه استفاده کنید. دومین نکته مهم در انتخاب این کلاه ‌ها این است که این کلاه‌ ها حتما باید عایق جریان الکتریسیته باشند. سومین نکته ‌ای که در انتخاب این کلاه‌ ها باید مان دقت کنید این است که بهتر است کلاه شما دارای لبه باشد داشتن لب باعث می‌شود که حفاظت کلاه شما بیشتر شود. آخرین نکته ‌ای که رعایت آن باعث بالا رفتن ایمنی کلاه می‌شود مقاومت کلاه در برابر رطوبت است.

اجزای تشکیل دهنده کلاه ایمنی صنعتی

مسئله بعدی که به بررسی کلاه‌ های صنعتی ایمنی می‌توان به آن پرداخت، اجزای تشکیل‌دهنده این کلاه‌ ها است. اولین قسمت این کلاه قسمت خارجی آن است که باعث دفع ضربات وارد شده به کلاه می شود. دومین قسمت از کلاه ‌های ایمنی صنعتی لبه ‌های کلاه است که وظیفه محافظت از صورت و گردن افراد را دارد. قسمت بعدی کلاه ایمنی صنعتی تسمه ‌ای است که با با درست قرار گرفتن ان کلاه به روی سر به درستی جای می گیرد. بستن این تسمه باعث می‌شود که ضربات وارد بر کلاه بهتر دفع شود. قسمت بعدی ‌ای که بر روی این کلاه وجود دارد بند چانه است که باعث ثابت نگه ‌داشته شدن کلاه بر روی سر افراد می ‌شود. قسمتی بعدی که به روی این کلاه ها تعبیه ‌شده است نوار پشتی گردن است که این ‌مورد نیز برای تنظیم کلاه استفاده می‌ شود.

جمع بندی

امروزه تامین امنیت افراد در حین کار مسئله بسیار مهمی است کارخانه ‌ها و کارگاه‌ ها ملزم به تهیه وسایلی هستند که امنیت کارکنان خود را در هنگام کار تضمین‌کند. یکی از این ابزار ها و وسایل، کلاه ایمنی است، این کلاه دارای مقاومت بسیار زیادی در برابر ضربه است که باعث می‌شوند در هنگام وارد شدن ضربه به سر افراد افراد آسیب‌ های زیادی نبینند. در هنگام خرید این کلاه ‌ها باید به نکات و مسائلی توجه داشت. در این مقاله به بررسی این نکات پرداختیم. همچنین بر این مقاله به معرفی قسمت ‌های مختلف یک کلاه ایمنی پرداختیم که آشنایی با این قسمت ‌ها باعث می‌شود که شما بهتر با یک کلاه ایمنی آشنا شوید. همچنین به معرفی مواد سازنده این کلاه ها نیز پرداختیم.