جوشکاری به روشی‌های مختلف مانند: جوشکاری قوس الکتریکی، مگ (MAG)، میگ (MIG)، جوشکاری TIG و اصطکاکی انجام می‌شود. برای انجام جوشکاری از طریق هریک از این روش‌ها، باید لوازم جوشکاری و وسایل کاربردی را در اختیار داشته باشید تا حین کار کمتر دچار مشکل شوید. در این مقاله، به تجهیزات جوشکاری اشاره خواهیم کرد تا جوشکاران با در اختیار داشتن لیستی از لوازم ضروری، بهترین نتیجه را از کار خود دریافت کنند.

منبع تغذیه یا دستگاه جوش؛ مهم‌ترین وسیله در جوشکاری قوس الکتریکی

منبع تغذیه یا دستگاه جوش از جمله وسایل مهم جوشکاری به حساب می‌آید که وظیفه تولید گرمای کافی برای ذوب و اتصال قطعات فلزی به‌ یکدیگر را بر عهده دارد. کارکرد دیگر این وسیله کاهش ولتاژ ترانسفورماتور به ۲۳۰ یا ۴۰۰ ولت است. به‌ دلیل اینکه فرآیندهای جوشکاری یا در جریان‌های بالا با ولتاژ بین ۵۰ تا ۳۰۰ آمپر انجام می‌شوند یا به ولتاژهای پایین حدودا ۱۰ الی ۵۰ ولت نیاز دارند؛ بنابراین باتوجه‌به نوع جوشکاری، وجود دستگاه جوش برای تنظیم ولتاژ ترانسفورماتور بسیار حائز اهمیت است؛ البته در جوشکاری با ولتاژ بالا، گرمای بسیاری تولید می‌شود و جوشکاران باید از لباس کار جوشکاری مناسبی استفاده کنند تا احتمال بروز حوادثی ناشی از این گرما را به حداقل برسانند.

به‌عنوان مثال برای جوشکاری میگ (MIG) استفاده از یک منبع تغذیه یا دستگاه جوش ساده با ولتاژ ثابت، ایده‌آل و مناسب خواهد بود؛ اما در مواقعی که تنظیم بهینه ولتاژ تقریبا غیر‌ممکن باشد، استفاده از این مدل دستگاه جوش، با محدودیت‌هایی همراه خواهد بود که این موضوع بسیار روی خروجی آن تاثیر می‌گذارد.

منبع تغذیه و دستگاه جوش؛ وسایل مهم انواع جوشکاری‌ها

برای جوشکاری دستی داشتن انبر جوشکاری امری حیاتی است

انبر جوشکاری یکی از لوازم ضروری جوشکاران برای نگه داشتن قطعات فلزی هنگام جوشکاری دستی است. همچنین استفاده از این ابزار امکان برداشتن و نگه داشتن قطعات فلزی داغ را برای جوشکاران ممکن می‌کند که نگه داشتن آن‌ها با دستکش جوشکاری نیز امکان‌پذیر نیست. یکی دیگر از کاربردهای انبر جوشکاری، نگه داشتن قطعات فلزی کوچک است و جوشکاران با کمک این وسیله حیاتی، قادر به جوشکاری در ابعاد بسیار کوچک خواهند بود. 

به‌علاوه، جوشکارانی که بیشتر از روش جوشکاری میگ استفاده می‌کنند، باید همیشه یک انبر جوشکاری همراه خود داشته باشند. به‌دلیل اینکه جوشکاری میگ (MIG) با کمک ابزاری به نام تفنگ جوشکاری انجام می‌شود و با استفاده از انبر جوشکاری، راحت‌تر می‌توانند تغییراتی در این ابزار ایجاد کنند؛ بنابراین با این کار، فرآیند جوشکاری را با سرعت و دقت بیشتری پیش می‌برند.

الکترود؛ ابزاری پرکاربرد و ضروری در انواع جوشکاری‌ها

الکترودها یکی از پرکاربردترین وسایل در جوشکاری قوس الکتریکی هستند. این مدل وسایل جوشکاری، به‌ دلیل اینکه نقش رسانای الکتریکی برای ایجاد گرمای لازم به‌منظور ذوب و اتصال قطعات فلزی را ایفا می‌کند، یکی از وسایل ضروری در انواع جوشکاری‌ها به حساب می‌آید. به‌علاوه، استفاده از الکترود در انواع جوشکاری‌ها، سبب بالارفتن دوام و مقاومت اتصالات می‌شود.

در کنار خرید الکترود و سایر لوازم کارگاه جوشکاری، برای به حداقل رساندن بروز حوادث ناشی از انواع جوشکاری‌ها، جوشکاران به وسایل حفاظتی فردی جوشکاری مانند عینک جوشکاری نیاز دارند تا از بروز آسیب‌های ناشی از جرقه‌ها و براده‌های آهن هنگام کار با لوازم جوش و برش، به‌خوبی از چشمان خود محافظت کنند.

انجام انواع جوشکاری‌ها از طریق الکترودهای جوشکاری

تفنگ جوشکاری وسیله مهم در جوشکاری قوس الکتریکی محسوب می‌شود

تفنگ جوشکاری از جمله لوازم ضروری است که اغلب در جوشکاری‌های اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک مورد‌استفاده قرار می‌گیرد. همچنین با استفاده از تفنگ جوشکاری، افراد به‌راحتی قادر خواهند بود تا الکترود را به محل اتصالات نزدیک کنند و با این کار دیگر نیازی به سایر لوازم جوشکاری مانند انبر ندارند. ضمنا تفنگ‌های جوشکاری به‌دلیل داشتن ویژگی‌هایی نظیر قابلیت‌های پیشرفته، کیفیت ساخت بالا،‌ طراحی ارگونومیک، جوشکاری را به فعالیتی راحت برای افراد تبدیل می‌کنند و این موضوع اهمیت استفاده از چنین ابزاری را نشان می‌دهد.

در‌کنار استفاده از تفنگ جوشکاری برای انجام آسان جوشکاری، استفاده از نوعی تجهیزات ایمنی ضروری فردی مانند کفش ایمنی کار را توصیه می‌کنیم تا حین کار، نگرانی کم‌تری بابت بروز انواع آسیب‌دیدگی‌ها داشته باشید. 

ماسک جوشکاری از جمله وسایل حفاظت فردی جوشکاری

در میان کلیه لوازم، ماسک جوشکاری یکی از اساسی‌ترین وسایل حفاظتی فردی برای انجام چنین کاری محسوب می‌شود. بر‌ اثر تماس پوست صورت یا بدن با جرقه‌ها یا شعله‌های کار با وسایل جوش و برش، ممکن است آسیب‌های جدی به افراد وارد شود؛ بنابراین جوشکاران با استفاده از ماسک جوشکاری مناسب، احتمال آسیب‌ دیدن پوست صورت یا بدن را به حداقل می‌رسانند. ضمنا ناشی از گرمای فراوان جوشکاری، احتمال فراوانی وجود دارد که آسیب‌های جدی به سلامتی چشم‌ها وارد شود. به‌ همین دلیل اگر جوشکاران از این مدل وسیله ایمنی فردی استفاده کنند، به‌خوبی از سلامت چشم‌ها در برابر چنین آسیب‌هایی محافظت خواهند کرد.

کاهش احتمال آسیب‌دیدن چشم با استفاده از ماسک جوشکاری

وسیله ضروری در انواع جوشکاری‌ها گیره جوشکاری است

جابه‌جایی قطعات فلزی حین جوشکاری، با حوادثی همراه خواهد بود که سلامتی افراد را تهدید می‌کنند. پس، جوشکاران برای اینکه، محل قطعات فلزی را ثابت نگه دارند و احتمال تغییر وضعیت آن‌ها را حین جوشکاری به حداقل برسانند، به وسیله جوشکاری به نام گیره نیاز دارند. این مدل لوازم جوشکاری، حین جوشکاری از بروز کوچک‌ترین تغییر وضعیت قطعات فلزی جلوگیری می‌کنند و با این کار، به جوشکاران در انجام سریع و با دقت جوشکاری بسیار کمک می‌کنند.

آشنایی با نکات ایمنی در جوشکاری برای تهیه لوازم جوشکاری نیز امری حیاتی است. زمانی که افراد با این نکات آشنا باشند، با خرید وسایل و تجهیزات مناسب، احتمال بروز حوادث مختلف حین جوشکاری را به حداقل می‌رسانند و با این کار، استرس و نگرانی کم‌تری در محیط‌های کارگاهی خواهند داشت.

کاهش احتمال ناشی از تغییر وضعیت قطعات فلزی؛ نقش مهم گیره جوشکاری

نقش مهم استفاده از بهترین تجهیزات ایمنی فرد در کاهش خطرات انواع جوشکاری

استفاده از تجهیزاتی مانند ماسک، انبر، منبع تغذیه یا دستگاه جوش و سایر تجهیزات جوشکاری که در این مقاله به تعدادی از آن‌ها اشاره کردیم، بسیار روی سرعت و دقت افراد در انجام انواع جوشکاری‌ها تاثیر می‌گذارد. همچنین اگر جوشکاران نکات ایمنی فردی را حین جوشکاری جدی بگیرند، احتمال بروز حوادث مختلف را به حداقل می‌رسانند. برای خرید تجهیزات ایمنی موردنیاز حین جوشکاری می‌توانید به بخش فروشگاهی سایت سر بزنید. در فروشگاه ماه ایمن کامل‌ترین انواع لوازم ایمنی جوشکاری قابل‌خریداری هستند. شما چه وسیله دیگری را به لیست وسایل مورد نیاز جوشکاری اضافه می‌کنید؟ در قسمت نظرات با ما و خوانندگان به اشتراک بگذارید.