صنعت برش چوب  به قرن ۱۸ بازمی‌گردد؛ به زمانی که انسان‌ها با ابزارهای دست‌ساز و سنتی اقدام به ساخت وسایل چوبی می‌‌کردند. امروزه ابزارهای نجاری تفاوت فراوانی نسبت به گذشته دارند و در حال حاضر وسایل و ابزارهای گوناگونی به کمک درودگران و نجاران آمده است. گستردگی وسایل مورداستفاده در این صنعت بسیار فراوان بوده و ما در این مقاله قصد داریم پرکاربردترین ابزارهای نجاری را برای راه‌اندازی یک کارگاه کوچک نجاری معرفی کنیم. همچنین اشاره‌ای هم به وسایل ایمنی مورد نیاز نجاری خواهیم داشت. بعد از خواندن این مقاله می‌توانید کارگاه نجاری خانگی خود را راه‌اندازی کنید و از این حرفه و تخصص لذت ببرید. 

اره نواری؛ ابتدایی‌ترین ابزار نجاری

اره نواری یکی از ابتدایی‌ترین وسایل نجاری است که در همه کارگاه‌های نجاری وجود دارد. با استفاده از اره نواری تنه درخت یا الوارها را می‌توانید به‌راحتی برش دهید. اره نواری یکی از دستگاه‌های رومیزی نجاری است که اصطلاحا به آن اره فلکه نیز می‌گویند. اره نواری یا فلکه مدل‌های مختلفی دارد و معمولا اره نواری مدل ۶۰ یا ۸۰ برای کارگاه‌های کوچک مناسب است.
برای تهیه اره نواری باید به قطر آن توجه کنید. اره نواری با قطر ۴۰ برای استفاده خانگی بسیار مناسب بوده و اره نواری قطر ۱۰۰ در کارگاه‌های صنعتی استفاده می‌شود. رعایت ایمنی در حین کار با وسایل نجاری بسیار ضروری است و از وارد شدن آسیب به بدن جلوگیری می‌کند. در هنگام کار با ابزارهای نجاری حتما از ماسک محافظ صورت استفاده کنید تا خرده‌چوب‌ها و گرده‌های ناشی از برش چوب وارد سیستم تنفسی‌تان نشود. انواع شیلد محافظ صورت در بازار وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید.

رعایت نکات ایمنی در حین استفاده از وسایل نجاری

اره رومیزی؛ دستگاهی برای برش پروفیل‌های چوبی

اره رومیزی یکی از دستگاه‌های پرکاربرد نجاری است که مدل‌های بسیار مختلفی دارد. از دستگاه اره رومیزی برای برش ور‌ق‌ و پروفیل‌های چوبی می‌توان استفاده کرد. معمولا کارگاه‌های کابینت‌سازی از این دستگاه به‌صورت فراوان استفاده می‌کنند. برای خرید اره رومیزی حجم چوب و برش‌هایی که دارید را در نظر بگیرید و بعد از آن دستگاه مدنظرتان را تهیه کنید. معمولا در کارگاه‌های کوچک از دستگاه‌های سبک و قابل حمل اره رومیزی استفاده می‌کنند. در زمان کار با دستگاه اره رومیزی حتما از دستکش محافظ استفاده کنید. قیمت دستکش ضد برش فلزی چندان گران نیست و ضامن سلامتی شما در حین کار با وسایل نجاری خواهد بود.

اره رومیزی از وسایل مورد نیاز نجاری

اره فارسی بر؛ یکی از پرکاربردترین وسایل نجاری

اره فارسی بر یکی از پرکاربردترین وسایل نجاری است. نجاران با اره فارسی بر می‌توانند برش چوب را در زاویه‌های مختلف انجام دهند. فرقی نمی‌کند زاویه برش عمودی باشد یا افقی؛ با این وسیله کاربردی برش دقیق و اصولی را می‌توان انجام داد. اره فارسی بر دقت و سرعت برش چوب را بالا می‌برد و انواع مختلفی دارد. اره فارسی بر ثابت یکی از متداول‌ترین دستگاه‌های فارسی بر است. برخی از مدل‌های این اره علاوه‌بر برش چوب، توانایی برش فلز را نیز دارند. استفاده از لباس کار ایمن در هنگام کار با ابزار برش الزامی است. برای استعلام قیمت انواع لباس کار به فروشگاه لوازم ایمنی ماه ایمن مراجعه کنید.

اره فارسی بر؛ از پرکاربردترین ابزار های نجاری

اره عمود بر؛ برش چوب در حالت‌های مختلف

اره عمود بر یکی دیگر از ابزار های نجاری است که برای برش چوب در حالت‌های مختلف می‌توان از آن استفاده کرد. اره عمود بر توانایی برش در زوایای مختلف را دارد. از اره عمود بر با نام اره چکشی نیز یاد می‌شود. این وسیله کاربردی قدرت بسیار بالایی داشته که گشتاور آن‌ها با یکدیگر متفاوت است و تیغه این اره رو به بالا و پایین حرکت می‌کند. یکی از اصول اولیه کار با ابزار نجاری رعایت نکات ایمنی است. به همین خاطر در زمان کار با اره عمود بر حتما از دستکش محافظ و گوشی ایمنی کار استفاده کنید. 

برش چوب در زاویه‌های مختلف با اره عمود بر

میخکوب و منگنه بادی؛ برای اتصال محکم قطعه‌‎های چوبی

منگنه و میخکوب بادی از نظر کارایی مشابه یکدیگر هستند. از این دو ابزار نجاری برای اتصال قطعه‌های چوبی به یکدیگر یا سایر وسایل استفاده می‌شود. سرعت کار با این دستگاه‌ها بسیار بالا است و در چند صدم ثانیه می‌توانید اتصال بین قطعه‌های مختلف را برقرار کنید. معمولا نجاران حرفه‌ای از میخکوب برای اتصال قرنیزهای چوبی استفاده می‌کنند. همچنین دستگاه منگنه بادی در صنعت مبل‌سازی استفاده فراوانی دارد. از این دستگاه برای اتصال پارچه و زیره مبل به پایه‌های چوبی یا بدنه چوبی مبل استفاده می‌شود. رعایت اصول ایمنی در کارگاه‌های ایمنی امری مهم و ضروری است. همان‌طورکه برای کار کردن در آشپزخانه چک لیست اصول ایمنی در آشپزخانه صنعتی  وجود دارد، نکات مهمی هم برای کار در کارگاه نجاری بیان شده است که نباید آن‌ها را نادیده بگیرید. در این مقاله ضمن معرفی وسایل نجاری به بررسی مهم‌ترین نکات ایمنی کار با آن‌ها هم پرداختیم.

اتصال قرنیزهای چوبی با استفاده از منگنه بادی

رعایت نکات ایمنی؛ مهم‌ترین بخش راه‌اندازی کارگاه چوب‌بری 

در این مقاله از مجله ماه ایمن در رابطه با وسایل نجاری صحبت کردیم و به چند ابزار مهم کارگاه‌های نجاری اشاره کردیم. نجاری یکی از کارهای لذت‌بخشی است که در حال حاضر تبدیل به یک هنر و تخصص شده است. با استفاده از ابزارهای کارآمد می‌توانید سرعت و کیفیت انجام کار خود را در این حوزه بالاتر می‌برد. ابزارهای نجاری تنوع بسیار فراوانی دارند و در مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند.
نکته مهمی که در حین کار با وسایل نجاری باید به‌خوبی به آن توجه کرد، رعایت مسائل ایمنی است. در هنگام روشن بودن دستگاه‌های نجاری، انگشتان خود را از تیغه دستگاه دور نگه دارید و حتما از دستکش ایمنی استفاده کنید. استفاده از لباس کار و ماسک محافظ صورت را هرگز فراموش نکنید. در صفحه اصلی ماه ایمن انواع وسایل ایمنی فردی وجود دارد و با مراجعه به صفحه محصولات می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید.