گاز های شیمیایی بسیاری وجود دارند که می ‌توانند برای انسان بسیار خطر ساز باشند. استنشاق این گاز ها باعث می‌ شود که انسان‌ ها دچار مشکلات زیادی شوند. در جنگ‌ ها برخی از اوقات دولت ‌های مختلف علی ‌رغم ممنوعیت استفاده از سلاح ‌های شیمیایی، اقدام به استفاده از گاز های شیمیایی در حملات خود می ‌کنند. در این زمان ‌ها برای مقابله با اثرات این گاز ها، معمولاً از ماسک ‌های ضد گاز شیمیایی استفاده می ‌شود. این ماسک‌ ها معمولاً به صورتی ساخته می ‌شوند که از ورود هرگونه گاز شیمیایی و یا ذرات معلق به داخل ماسک و سیستم تنفسی افراد جلوگیری کند. ماسک شیمیایی تنها محدود به یک مدل خاص نیستند و دارای مدل‌ های مختلفی هستند که هر کدام دارای یک کاربرد متفاوت است. در این مقاله می ‌خواهیم به بررسی انواع ماسک در حملات شیمیایی بپردازیم.

انواع ماسک در حملات شیمیایی

انواع مدل ماسک در حملات شیمیایی

ماسک‌ های شیمیایی تنها محدود به یک مدل خاص نیست امروزه انواع ماسک در حملات شیمیایی، به بازار معرفی شده‌اند که هرکدام از این ماسک ‌ها دارای کاربرد های خاصی هستند. بسیاری از ارتش‌ های دنیا، از یک نوع ماسک ضد گاز شیمیایی مخصوص به خودشان استفاده می ‌کنند. این ماسک‌ ها در مواردی هم چون شکل کلی، فیلتر ها، و مواردی از این ‌دست با یکدیگر تفاوت دارند. بسته به موقعیت‌ های مختلف و فرم حملات شیمیایی، افراد باید اقدام به استفاده از این نوع ماسک ‌ها کنند. در این مقاله می ‌خواهیم به معرفی انواع ماسک در حملات شیمیایی بپردازیم و مدل ‌های مختلف ماسک را به همراه کارایی و تفاوت ‌های آن ‌ها برای شما بازگو کنیم. آشنایی با انواع ماسک در حملات شیمیایی باعث می ‌شود که افراد بتوانند بهتر این ماسک ‌ها را تشخیص دهند و بهتر آماده مواجهه با خطر های این ‌گونه شوند.

معرفی انواع ماسک در حملات شیمیایی

اولین ماسکی که در بررسی مطالب مربوط به انواع ماسک در حملات شیمیایی می‌خواهیم از آن نام ببریم، ماسک  s 10است. این ماسک، ماسک رسمی است که در ارتش انگلستان مورد استفاده قرار می ‌گیرد. قبل ‌از استفاده از این ماسک‌ ها از ماسک ‌هایی به نام s 6 استفاده می‌ شد که این ماسک ‌ها دارای ویژگی‌ های بیشتری به نسبت ماسک‌ های s 6 هستند. بر روی این ماسک ‌ها بند هایی چرمی تعبیه ‌شده است که ماسک را به ‌صورت کامل بر روی صورت تنظیم می‌کند و هیچ راه نفوذی بر روی ماسک باقی نمی ‌گذارد. این ماسک به‌ علت شکل ساختاری ‌اش، دارای میدان دید بسیار مناسبی است همچنین بر روی قسمت چشمی این ماسک دو عدسی از جنس پلی ‌کربنات قرار گرفته است که باعث دید بهتر افراد می ‌شود. همچنین در قسمت دماغه این ماسک ابزاری تعبیه ‌شده است که باعث عبور صدا می ‌شود.

انواع ماسک شیمیایی

ماسک های m10m

ماسک دیگری که در ادامه این مطالب مربوط به انواع ماسک در حملات شیمیایی، می‌ خواهیم به معرفی آن بپردازیم ماسک m10m است. این ماسک نیز همانند ماسک قبلی که ماسک رسمی یک ارتش بود، ماسک رسمی مورد استفاده در ارتش روسیه است. روسیه این ماسک را برای استفاده نیرو های نظامی خود طراحی کرده است. البته این تنها ماسک مورد استفاده در این ارتش نیست و ماسک ‌های دیگری نیز در ارتش روسیه مورد استفاده قرار می ‌گیرد. شکل ظاهری این ماسک ‌ها به این صورت است که آن ‌ها قسمت بالایی و پایینی سر را به ‌صورت کامل می ‌پوشانند. شیوه خاص طراحی این ماسک، ممکن است برای استفاده برخی از افراد راحت نباشد و سایز این ماسک به سر آن ‌ها تنگ باشد. همچنین این ماسک مانند ماسک‌ های مورد استفاده در ارتش انگلیس دارای میدان دید بسیار مناسبی است.

ماسک های m24

ماسک بعدی ‌ای که در آخرین قسمت بررسی انواع ماسک در حملات شیمیایی، می‌ خواهیم مورد بررسی قرار دهیم ماسک‌ هایی با نام m 24 است. این ماسک ‌ها ماسک ‌های هستند که معمولاً برای خدمه و کادر پرواز هواپیما مورد استفاده قرار می ‌گیرند. خدمه پرواز، ممکن است که در موقعیت ‌های مختلفی که در آسمان هستند، در مواجهه با گاز های شیمیایی قرار بگیرند. ماسک ‌های m 24 خلبانان و خدمه هواپیما را کاملاً در مقابل عوامل بیولوژیکی و شیمیایی مضر محافظت می ‌کند. این ماسک ‌ها دارای تسمه‌ ای چرمی هستند که بر روی ماسک تعبیه‌ شده است و این ماسک ‌ها را به‌ صورت کاملا  محکم بر روی سر قرار می ‌دهد. همچنین در قسمت چشمی این ماسک ‌ها یک لنز ضد نور تعبیه ‌شده است که در هنگام تابش ‌های شدید نور به افرادی که از ماسک استفاده کرده اند امکان دید زیادی می ‌دهد.

جمع بندی

گاز های شیمیایی زیادی در دنیا وجود دارند که می ‌توانند سلامت افراد را به خطر بیندازند. در زمان جنگ ‌ها برخی از دولت ‌ها علی ‌رغم ممنوعیت استفاده از سلاح‌ های شیمیایی، از گاز های شیمیایی و صلاح هایی که منجر به پخش این گاز ها می شوند، استفاده می ‌کنند. تنها راه مقابله با این گاز ها استفاده از ماسک شیمیایی است. در این مقاله به بررسی انواع ماسک در حملات شیمیایی پرداختیم. در معرفی انواع ماسک در حملات شیمیایی، به معرفی سه ماسک مختلف پرداختیم. اولین ماسک معرفی‌ شده، ماسکی است که به‌ صورت رسمی در ارتش انگلستان مورد استفاده قرار می ‌گیرد و ماسک بعدی ماسکی است که مورد استفاده ارتش روسیه است. و آخرین ماسک معرفی ‌شده، ماسک m 24 است که توسط کادر پرواز و خلبان ‌های هواپیما ها مورد استفاده قرار می ‌گیرد.