کپسول جلیقه نجات

کپسول جلیقه نجات

کپسول جلیقه نجات یکی از مهم ‌ترین وسایل برای شنا است؛ بنابراین اگر فردی بخواهد زیر آب شنا کند، به کپسول اکسیژن نیاز دارد. اگر بخواهیم دررابطه ‌با قرارگرفتن جسم روی آب صحبت کنیم باید گفت هرچه جسم سبک‌تر باشد بهتر روی سطح آب قرار می ‌گیرد؛ زیرا علاوه بر فشاری که جسم به آب میاورد آب نیز به آن جسم فشار می ‌آورد؛ بنابراین هرچقدر جسم سنگین ‌تر باشد توان آب نیز کمتر می‌شود. برای اینکه افراد بتوانند زمان طولانی ‌تری درون آب شنا کنند علاوه بر جلیقه نجات به‌وسیله ‌ای برای تأمین اکسیژن نیاز دارند؛ بنابراین استفاده از کپسول اکسیژن برای تأمین اکسیژن زیر آب استفاده می ‌شود. کپسول اکسیژن در انواع مختلفی تهیه شده و باتوجه ‌به نیاز غواصان مورد استفاده قرار می گیرد.

کپسول جلیقه نجات چیست؟

کپسول جلیقه نجات یا به ‌اصطلاح سیلندر غواصی برای تنفس غواصان استفاده شده و در فضای زیر آب مانند اکسیژن مصنوعی عمل می ‌کند؛ در واقع کپسول مانند یک نوع منبع هوای تنفسی است. این کپسول‌ ها معمولاً از جنس آلومینیوم، آلیاژ فولادی (استیل) یا کامپوزیت تولید می ‌شوند.
حجم کپسول‌ های غواصی از 0.5 لیتر تا 18-20 لیتر وجود دارد، همه قابل‌ استفاده در شرایط متفاوت هستند؛ البته از کپسول ‌های کوچک برای مواقع اضطراری استفاده می‌ شود نه برای شنای طولانی. درون این کپسول ‌ها از مواد غنی با اکسیژن پر شده و تنفس کپسول اکسیژن خالص در عمق 6 متری یا بیشتر باعث مسمومیت شده و خطر جدی برای غواص به وجود می ‌آورد.

کپسول جلیقه نجات

انواع کپسول جلیقه نجات

سه نوع مختلف کپسول جلیقه نجات؛ یعنی آلومینیومی، فولادی (استیل) و کامپوزیت وجود دارد که باتوجه‌ به نوع مصرف فرد انتخاب می ‌شود. همان‌طور که مشخص است، جنس فولاد (استیل) بسیار محکم است و در برابر ضربه ‌های احتمالی مقاوم است. کپسول آلومینیومی نیز در برابر ضربه مقاوم است و برای شنای طولانی استفاده می ‌شود.
کپسول کامپوزیتی به دلیل اینکه نسبت به آلومینیوم و استیل ضعیف ‌تر است، برای شنا در عمق معمولاً استفاده نمی ‌شود. کپسول کامپوزیتی در برابر ضربه آسیب‌پذیر است و در شرایط خاصی مانند شنا در غار استفاده می ‌شود. استفاده از هریک از این کپسول ‌ها اگر در شرایط مناسب باشد، باعث رضایت غواص می ‌شود.

کپسول آلومینیومی

یکی از رایج‌ ترین کپسول جلیقه نجات برای غواصان کپسول آلومینیومی S-80 است. ویژگی مثبت کپسول آلومینیومی، شناور بودن است؛ بنابراین برای شنا تکنیکال بسیار قابل استفاده است. یکی دیگر از ویژگی ها این نوع کپسول، در قابل استفاده بودن و قابلیت حمل آسان چند کپسول به زیر آب است.
حجم کپسول S-80 11.01 لیتر است و فشار کاری 3000PSI دارد. در کشور ایران باتوجه ‌به ظاهر این کپسول به آن کپسول 12 لیتری می ‌گویند. کپسول آلومینیوم در مقایسه با استیل قابلیت ضربه‌ پذیری کمتری دارد؛ اما باید گفت، سطح کپسول جلیقه نجات آلومینیومی با رنگ ‌های پلی ‌استری پوشش داده می ‌شود که این موضوع برای زیبایی ظاهری کپسول است.

کپسول استیل (فولاد)

کپسول استیل نیز؛ مانند کپسول آلومینیومی شناوری خوبی دارد. این نوع کپسول به دلیل اینکه حجم کمی دارد و سبک است ویژگی حمل آسان دارد. کپسول استیل ایمنی و مقاومت در برابر ضربه بیشتری نسبت به کپسول جلیقه نجات آلومینیومی دارد.
یکی از موضوعاتی که در استفاده از کپسول استیل حتماً باید توجه شود، این است که کپسول استیل در برابر زنگ ‌زدگی مقاومت کپسول آلومینیومی را ندارد؛ بنابراین باید دائماً مورد بررسی قرار گیرد تا دچار زنگ‌زدگی نشود و ازآنجایی‌که هوای داخل کپسول باید خالص باشد؛ بنابراین نمی ‌توان درون کپسول را رنگ کرد.

کپسول کامپوزیتی

سبک ‌ترین کپسول جلیقه نجات، کپسول کامپوزیتی است. کپسول کامپوزیتی به دلیل وزن کمی که دارد علاوه بر غواصی برای آتش‌نشانی نیز قابل‌استفاده است. برای تولید این نوع کپسول از پیچش الیاف استفاده شده است. این الیاف از میتر کربن است. یکی از ویژگی ‌های خوب این محصول سبک بودن است و این موضوع ویژگی بد کپسول نیز محسوب می ‌شود؛ زیرا سبک بودن باعث ظرافت و ضربه‌ پذیری کپسول است. اما باید گفت که این کپسول در برابر گرما مقاوم است و به همین دلیل برای آتش ‌نشانی مناسب است. کپسول کامپوزیتی به دلیل حساسیت و ظرافتی که دارد، باید به‌صورت حرفه‌ ای و تحت مراقبت جا به ‌جا شود.

انتخاب کپسول نجات مناسب

انتخاب کپسول جلیقه نجات مناسب برای غواصی بسیار مهم است. ازآنجایی ‌که کپسول‌ ها در حجم بین 0.5 و 18-20 لیتری تولید می ‌شوند، رایج ‌ترین نوع مورد استفاده 12 و 15 لیتری است. زمانی که شما به ‌عنوان غواص از کپسول اکسیژن استفاده می‌ کنید؛ در واقع اکسیژن مورد نیاز بدنتان را در زیر آب تأمین می‌ کنید؛ بنابراین انتخاب کپسول باید با در نظر گرفتن عمق، زمان و غیره باشد. انتخاب کپسول با در نظر داشتن حجم کپسول به این صورت است،
کپسول 18-20 لیتری: این کپسول بیش ترین ظرفیت کپسول را دارد؛ بنابراین حجم بیشتری دارد و زمان بیشتری قابل ‌استفاده است.
کپسول 12 لیتری: این کپسول قابل ‌استفاده ‌ترین نوع کپسول است. به دلیل حجم معمولی و همچنین وزن مناسب قابل‌ استفاده است.
کپسول 10 لیتری: مورد استفاده برای آب‌ های آزاد و غواصی در استخر؛ بنا براین برای کسانی استفاده می ‌شود که نیاز به مصرف اکسیژن زیادی ندارند.
کپسول 7 لیتری: برای کودکان و افراد ریز اندام استفاده می‌ شود.

انتخاب کپسول جلیقه نجات

جمع بندی
کپسول جلیقه نجات برای شنا در زیر آب قابل ‌استفاده است. این کپسول در کنار جلیقه نجات غواصان عوامل راحتی و ایمنی غواص را تأمین می ‌کند. وظیفه اصلی کپسول نجات، اکسیژن‌ رسانی به غواصان است. کپسول اکسیژن در 3 نوع آلومینیومی، فولادی (استیل) و کامپوزیتی تولید می ‌شود. کپسول آلومینیومی و فولادی مقاومت بیشتری در مقایسه با کامپوزیتی دارند. دو نوع کپسول آلومینیومی و فولادی باتوجه ‌به ویژگی ‌هایی که دارند، بیشتر از کپسول کامپوزیتی مورد استفاده قرار می ‌گیرند. غواصان باتوجه ‌به ویژگی ‌هایی که هریک از این کپسول ‌ها در سایز های مختلف و جنس ‌های مختلف دارند قاد ر به انتخاب هستند. توجه داشته باشید که بعد از استفاده از کپسول برای مراقبت حتماً کپسول بررسی شود و سپس در جای امن و مناسبی قرار داده شود.