کوپلینگ شیلنگ آتش نشانی

کوپلینگ شیلنگ آتش نشانی

کوپلینگ شیلنگ آتش نشانی یک اتصال در قسمت پایانی شیلنگ می باشد که برای متصل کردن دو شیلنگ آتش نشانی به یکدیگر و همچنین بالا بردن میزان فاصله میان منتقل کردن آب از مخزن تا مکان آتش سوزی مورد استفاده قرار می گیرد. کسانی که در حرفه آتش نشانی مشغول به کار هستند برای اینکه بتوانند عملیات خاموش سازی آتش را به اجرا درآورند باید در موقعیت خود تغییر ایجاد کنند. کوپلینگ ها در این حوزه مهمترین عملکرد را دارند و در حقیقت تبدیل آلومینیومی می باشد که در یک طرف آب را دریافت می کند و در سمت دیگری نقش دهنده آب را ایفا می کند. تولید و ساخت کوپلینگ شیلنگ آتش نشانی با استفاده از فولاد، برنج، فولاد ضد زنگ، آلومینیوم یا پلاستیک انجام می گیرد و دارای انواع گوناگونی می باشند که با توجه به شرایط و محیط های مختلف نوع آنها نیز تعویض می گردد. 

کوپلینگ شیلنگ آتش نشانی

آشنایی با کوپلینگ و نحوه اتصال آن به شیلنگ آتش نشانی

کوپلینگ شیلنگ آتش نشانی به عنوان یکی از پرکاربرد ترین اتصالات آتش نشانی به شمار می آید که دو سر شیلنگ به شیرآلات و انواع خروجی مواد مایع و گاز را در دستگاه خاموش سازی آتش و اعلام آتش سوزی به یکدیگر متصل می نماید. به عبارتی دیگر می توان گفت کوپلینگ یکی از انواع اتصالات آتش نشانی می باشد که با استفاده از آن انتقال آب تا مسافت بسیار زیادی امکان پذیر می باشد و از آنجایی که این قطعه تحت فشار خیلی بالا قرار دارد بررسی برچسب و اسناد مرتبط با آزمایش های فشار ضرورت دارد. در دو طرف دارای بخشی شبیه به لوله می باشد که پس از وارد شدن در داخل شیلنگ آب آتش نشانی سیم پیچی آن با استفاده از مفتول فولادی انجام می گیرد و به این صورت بر روی هر دو طرف شیلنگ سفت می گردد.  

ویژگی های کوپلینگ آتش نشانی

یکی از مهم ترین ویژگی های کوپلینگ شیلنگ آتش نشانی این است که جنس آن درست شبیه آداپتور یا هیدرانت از جنس آلومینیوم مقاوم برخوردار می باشد و  تولید و عرضه آن به شکل ذوب در قالب فلزی انجام می گیرد. لازم به ذکر است که کوپلینگ های آلومینیومی در مقایسه با نوع برنجی دارای قیمت پایین تری می باشند و به طور کامل با استفاده از آلومینیوم طراحی و تولید شده اند و هر دو سر آنها در اندازه های گوناگون تولید و به بازار توزیع می گردند. 1 اینچ، 1.5 اینچ، 2 اینچ، 2و5 اینچ، 3 اینچ و 4 اینچ از متداول ترین سایزهای آن در بازار می باشند که به منظور مشخص کردن اندازه قطعه به طور دقیق و صحیح می توان قطر درونش را با استفاده از ارقام نوشته شده بر روی شیلنگ آتش نشانی تطبیق داد. 

اصلی ترین کاربرد کوپلینگ

در بسیاری از موارد پیش آمده است که در مکان های مختلف آتش سوزی اتفاق افتاده است و عبور کردن از آن بسیار مشکل بوده و از طرفی دیگر دسترسی پیدا کردن به مرکز آتش سوزی امکان پذیر نیست. با توجه به اینکه تولید شیلنگ های آتش نشانی در سایزهای استاندارد 20 متر انجام می شود در بعضی از مواقع امکان دارد عملیات مربوط به خاموش سازی آتش کار چندان آسانی نباشد و همچنین امکان نزدیک شدن به مرکز آتش سوزی وجود نداشته باشد. در چنین شرایطی استفاده از کوپلینگ شیلنگ آتش نشانی به عنوان بهترین راهکار به شمار می آید که برای متصل کردن دو شیلنگ آتش نشانی به هم و افزایش دادن میزان طول آن مورد استفاده قرار می گیرد. ولی باید این نکته را درنظر داشته باشید که استفاده از کوپلینگ شیلنگ آتش نشانی نامناسب در حین آتش سوزی جان افراد به خطر می افتد. 

 

مهمترین نکات در زمان انتخاب کوپلینگ آتش نشانی

هنگامی که می خواهید کوپلینگ شیلنگ آتش نشانی را انتخاب نمایید می بایست یک سری نکات را مورد توجه قرار دهید که یکی از مهمترین آنها متناسب بودن قطعه با اندازه شیلنگ می باشد. زیرا، در صورتی که کوپلینگ و شیلنگ سایز یکسانی نداشته باشند بر روی هم قرار نمی گیرند و از نظر عملی قادر به انجام دادن هیچ کاری برای شما نخواهند بود. کوپلینگ هایی که میزان اندازه آنها از شیلنگ کوچکتر می باشد را نمی توان مورد استفاده قرار داد،  به دلیل اینکه نشتی های بسیار زیادی دارند و همچنین در درون شیلنگ تکان می خورند. از طرفی دیگر بزرگ بودن آن باعث می شود تا وارد شدن آن به داخل شیلنگ آتش نشانی غیر ممکن باشد و عملیات مرتبط با اتصال دو شلنگ به هم صورت نگیرد، بنابراین کوپلینگ حتما باید با توجه به اندازه شیلنگ انتخاب شود. آشنایی با کوپلینگ

سخن پایانی

کوپلینگ شیلنگ آتش نشانی نوعی متصل کننده بوده که اصلی ترین کار آن این است تا در بین دو شیلنگ آتش نشانی یک اتصال برقرار نماید و میزان طول شیلنگ را تا حد قابل توجهی افزایش دهد. همه ما می دانیم که تجهیزات آتش نشانی به عنوان مهمترین تجهیزات به کار رفته از فضاهای مختلف به ویژه مراکز تولیدی به شمار می آید و شکی در این وجود ندارد که در هر فضا و مکانی احتمال رخ دادن آتش سوزی بسیار بالا است. به همین جهت مورد استفاده قرار دادن تجهیزات اطفای حریق و همچنین اعلام حریق در مدل های گوناگون بر اساس شرایط محیطی یکی از کارهای الزامی می باشد. کوپلینگ شیلنگ آتش نشانی در مواقع کافی نبودن طول شیلنگ های آتش نشانی به کار گرفته می شود که به شما امکان تعریف و استفاده کردن از شیلنگ های آتش نشانی در طول های مورد نیاز  را می دهد.