کفش ایمنی

کفش ­ایمنی

یک کفش کار، چطور می تواند ایمنی و حفاظت کارکنان را تامین کند

زمانی که در مورد کفش کار برای محیط کار فکر می­کنید، ممکن است یک جفت بوت سنگین استیل قدرتمند به ذهنتان خطور کند. این نوع کفش جلوبندی مستحکمی برای حفاظت پاها، از خطراتی چون افتادن اشیا سنگین بر روی پا ساخته شده است و یکی از مهم­ترین تجهیزات ایمنی فردی، در اکثر صنعت­ها و محیط­های ساختمانی می­باشد.

خیلی از کفش ها، می توانند ایمنی را برای کار فراهم کنند و نه تنها بوت استیل بلکه آن­ها نیز می­توانند استحکام، انعطاف و دیگر مزایای ایمنی را به همراه داشته باشند. به منظور یافتن یک کفش کار ایمنی برای پای خود یا کارکنان، ابتدا باید مشخص کنید کاری که انجام می دهید، چه نوع خطرهایی را به همراه دارد. خطرهایی همچون افتادن مصالح روی پا، لیز خوردن، برق گرفتگی و غیره. سپس برای خرید کفش کار مناسب که بیشترین حفاظت و ایمنی را دارد، اقدام کنید.

هرچند به نظر نمی رسد که کفش کار به اندازه تجهیزات ایمنی محافظ چشم یا محافظ دست، در محیط کار برای پاها ایمنی را فراهم کند. اما پوشیدن آن مزایای بی­شماری دارد. پس حتی اگر فقط یک نفر در محل کار شما، برای پوشیدن کفش کار شک دارد، مطالعه این مقاله را به او توصیه کنید.

https://mahimen.ir/%da%a9%d9%81%d8%b4-%d8%a7%db%8c%d9%85%d9%86%db%8c/

اهمیت استفاده از کفش کار در محل کار

کفش ایمنی

ایمنی و پیشگیری بهتر از درمان است. قطعاً کسی تمایل پیدا نمی­کند که خود را در یک موقعیت خطرناک قرار دهد، اگر کار کردن در محل کاری که هر روز انجام می­شود به صورتی باشد که امکان آسیب به افراد وجود داشته باشد. دلایل بسیاری برای پوشیدن کفش کار وجود دارد. ممکن است از خود بپرسید که چرا پوشیدن کفش کار در محل کار لازم و ضروری است. برای پاسخ به این سوال باید این نکته را در نظر بگیرید که تجهیزات ایمنی محافظت از پاها، می توانند پاهای شما را از هرگونه آسیب چون سوختن، بریدن، له شدن یا شکسته شدن حفظ کنند.

آن­ها همچنین می­توانند از لیز خوردن یا افتادن افراد، که ممکن است منجر به آسیب­های جدی چون شکسته شدن استخوان پا یا سر بشود، جلوگیری کند. امروزه انواع مدل­ها با کاربرد و ویژگی­های متفاوتی از کفش کار وجود دارد. اما زمانی که مساله ایمنی مطرح می شود، دیگر سخن از استایل یا طراحی دلخواه کفش نباید به زبان آورده شود. حتی ممکن است تعجب کنید چرا باید برای محل کار یا ورزش خود یک جفت کفش توری راحتی (lace up) بپوشید. کفش­های توری لیس آپ گزینه بسیار مناسب برای کار در موقعیت­هایی نظیر کارکردن در ارتفاعات و یا پیاده­روی هستند؛ در صورتی که سایز کفش نیز دقیقا اندازه پای شما باشد.

علائم اختصاری کفش ایمنی

علائم اختصاری RR : مقاومت کفش در برابر سوراخ شدن را نشان می­دهد.

علائم اختصاری CP : مقاومت کفش در برابر جریان الکتریسیتۀ ساکن رسانا را نشان می­دهد.

علائم اختصاری ED : مقاومت کفش در برابر جریان الکتریسیته رسانا را نشان می­دهد.

علائم اختصاری RU :به کفش­هایی با زیره پلیمری می­گویند.

علائم اختصاری ergo :به کفش­هایی با کفی آنتی باکتریال و ضد بو را می­گویند.

علائم اختصاری SRX : مقاومت کفش در برابر سرخوردن و لغزش را نشان می­دهد.

کفش ایمن

معرفی انواع کفش کار برای موقعیت ها و مشاغل گوناگون

در دنیای امروز، مردان و زنان زیادی راحت بودن، محکم بودن و با دوام بودن یک کفش کار را در محیط کار خود نادیده می­گیرند و به دنبال کفش ارزان­تر و با کیفیت پایین­تر هستند. آن­ها فکر می کنند که کفش کار، از لحاظ کیفیت فرق چندانی با سایر کفش­های عادی در بازار ندارد و فقط بیهوده هزینه­ای گزاف بابت خرید آن پرداخت می­کنند. نه تنها این مورد، بلکه عقیده دارند کفش کار به راحتی سایر کفش­های عادی بازار نخواهد بود و در محل کار، پاهای آنان را آزار خواهد داد. هرچند آگاه نیستند که اکثر تولیدکنندگان کفش کار، نه تنها ایمنی و قابلیت محافظت از پاها را در نظر می­گیرند، بلکه به راحتی و اقتصادی بودن آن نیز اهمیت می­دهند.

.

 

.

کفش ایمن
 • کفش کار محافظ پنجه پا (safety-toed shoes)

این نوع از کفش­های ایمنی، با پوشش خاص اطراف پنجه­های پا، در بازار یافت می­شود. این پوشش از موادی تهیه شده است که بتواند محافظ انگشتان پا در مقابل حوادث خطرناک و ناگوار باشد. افرادی که در کارخانه­ها از جمله کارخانه ذوب آهن، تولید ورق آهن و فولاد، باروت سازی، اره کشی، شیشه جام، نخ ریسی یا کارگاه تراش­کاری کار می­کنند، از آنجا که با تجهیزات و مواد صنعتی سنگین سر و کار دارند، از این نوع کفش برای حفاظت پاهای خود استفاده می­کنند. از آنجا که اتفاقات احتمالی ممکن است در هر زمان موجب آسیب به پاهای این افراد شود، پوشیدن کفش کار محافظ پنجه، برایشان ضروری است.

کفش ایمنی

 • کفش کار با کف استیل (steel insole shoes)

فلز استفاده شده در این نوع کفش، منحصراً برای جلوگیری از آسیب­های احتمالی مفاصل پا طراحی شده است. افرادی که به مشاغل مرتبط با دوچرخه سواری، فشار دادن پدال، رانندگان ماشین­های سنگین مشغول هستند، از مشکلات و ناراحتی­های مرتبط با پا رنج می­برند. این نوع کفش­ها با ساختار مقاوم و استوار از چرخش و حرکات بیش از اندازه پا، آسیب به مفاصل و استخوان­های کف پا جلوگیری می­کنند. این کفش­ها در عین مقاوم بودن، یکی از راحت­ترین نوع از تجهیزات ایمنی محافظت از پاها هستند.

 

کفش کار

 • کفش کار پاشنه فلزی (metal instep shoes)

کفش کار پاشنه فلزی، پاها را در برابر اکثر صدمات، حوادث و مواد مضر بیرونی محافظت می­کند. این نوع از کفش­ها به منظور محافظت و ایمنی پا، در برابر قعطات شیشه، اشیا تیز، برنده و نوک تیز چون میخ و دیگر فلزها طراحی شده­اند. افرادی که در کارخانه­های صنعتی تولید ماشین­آلات، شیشه و سایر صنایع مرتبط با فلز و شیشه مشغول به کار هستند، از این نوع کفش­ها استفاده می­کنند. کفش کار پاشنه فلزی، از بریده شدن و زخمی شدن پا و آسیب­های دیگر جلوگیری می­کند.

 

 

https://mahimen.ir/%DA%A9%D9%81%D8%B4-%D8%A7%DB%8C%D9%85%D9%86%DB%8C/

  • کفش کار متاتارسال، محافظ استخوان­های کف پا (metatarsal shoes)

  کفش­های متاتارسل که یکی از تجهیزات ایمنی محافظ پاها محسوب می­شوند، برای محافظت از قسمت روی پا و استخوان­های این ناحیه طراحی شده­اند. این نوع کفش از حوادث و آسیب­های ناگوار که ممکن است با افتادن تجهیزات سنگین بر روی پا اتفاق بیافتد، جلوگیری کرده و یا در بدترین حالت، موجب کاهش میزان آسیب وارد شده به پا می­شود. این کفش با عنوان کفش کار خطرات ریزشی، نیز نامیده می­شود که از بافت درون پا نیز به اندازه بیرون پا محافظت می­کند.

  کفش کار متاتارسال، می­تواند از انگشتان پا نیز به خوبی محافظت ­کند. این نوع کفش­ها معمولاً در محیط­های ساختمان سازی، مشاغلی که با بلند کردن تجهیزات سنگین و ماشین­آلات مرتبط هستند، استفاده می شود.

   

 

 

کفش کار

   • کفش کار خطر برق (electrical hazard shoes)

   کارکنانی که با ماشین­ها و ابزارآلات الکترونیکی با ولتاژ بالا، مدارهای جریان، سیم کشی و کابل کشی سر ­و کار دارند، این نوع از کفش­ها را به پا می­کنند. کفش کار خطر برق، به گونه ای طراحی شده است که می­تواند از عبور جریان مغناطیسی با ولتاژ بالا و شوک ناشی از دریافت برق به بدن جلوگیری کند. خطرات ناشی از اتصال برق به بدن، از جمله رایج ترین حوادثی است که منجر به مرگ افراد می­شود. بنابراین افرادی که در این گونه مشاغل مشغول به کار هستند، باید قبل از شروع کار از پوشیدن کفش کار خطر برق، اطمینان حاصل پیدا کنند.

   علاوه بر کفش­های معرفی شده بالا، انواع دیگری از کفش­های ایمنی برای مشاغل دیگر نیز طراحی شده­اند. از جمله، کفش کار ضد آب،  ضد سرما، ضد حرارت که افرادی که در کارهای حرارتی مشغول به کار هستند، برای جلوگیری از آتش، حرارت و سوختگی ناشی از آن استفاده می­کنند. کفش­های آتش نشان­ها نیز از این گونه کفش­ها بوده و به گونه­ای طراحی شده که علاوه بر محافظت پاها از حرارت و آتش، ضد لغزش نیز باشد و از سقوط یا افتادن این افراد در زمان کارشان جلوگیری کند.

کفش کار

نگهداری کفش کار

کفش کار

نحوه نگهداری و مراقبت از کفش کار

گران قیمت­ترین کفش کار دنیا را هم تهیه کرده باشید، باز هم باید بدانید برای حفظ دوام و بقای کفش، چگونه از آن محافظت و نگهداری کنید. توصیه می­شود برای این کار حتماً وقت بگذارید. در این قسمت به نحوه نگهداری و مراقبت از کفش کار اشاره شده است:

 • هرگز با وسایل لبه­دار و تیز مثل مسواک، کفش کار چرم خود را تمیز نکنید. زیرا موجب ساییده شدن، بریدن یا حتی پارگی چرم روی کفش می­شود.

 • کفش کار خود را روزانه تمیز کنید.

 • گل و مواد اضافی چسبیده به کفش را از آن جدا کرده و با پارچه خیسی آن را تمیز کنید. سپس بگذارید تا خشک شود. ترجیحاً این عمل را در طول شب با درجه حرارت اتاق انجام دهید.

 • اگر هنوز کفش خیس است، هرگز به اجبار کفش را خشک نکنید. حرارت مستقیم، موجب بد شکل شدن سطح بیرونی کفش و ترک خوردن کفش کار با پوشش چرم می­شود.

 • کفش شما از هر نوع پوشش چرمی که باشد، بهتر است به طور مرتب واکس زده یا با کرم­های مخصوص کفش، آن را چرب کنید.

 • اگر کفش شما از جنس جیر یا مخمل است، آن را به آرامی با یک برس مو پاک کنید.

 • فراموش نکنید که ته کفش را حتما در هر روز چک کرده و بقایای مواد، تراشه­ها و سنگ­های درون آن را از کفش، به خصوص کفش­های میخ دار خارج کنید.

 • چنانچه تورهای کفش کار شما پوسیده شده­اند، برای حفظ ایمنی پای خود، در اسرع وقت آن را با پوشش تور جدید جایگزین کنید.

حتی اگر تمام مراقبت­های ذکر شده را انجام دادید، اما باز هم کفش شما آسیب دید. این را به خاطر بسپارید که کفش کار خراب شده یا آسیب دیده، نمی­تواند به خوبی از پاهای شما در محل کار محافظت کند. برای جلوگیری از هرگونه خطر احتمالی، آن­ها را هرچه سریع­تر تعمیر یا با یک جفت کفش کار جدید، جایگزین کنید.

فروشگاه کفش کار و  انتخاب کفش ایمنی استاندارد

فروشگاه ماه ایمن کفش ایمنی مناسب برای هر محیط کاری را فراهم کرده است.

کفش کار یکی از ملزومات ایمنی در محیط کار است و هر کفش ایمنی برای یک محیط کاری خاص طراحی شده است. در محیط­های کاری مانند ساختمان سازی، کارخانجات صنعتی، تراشکاری، تعمیرگاه­ها و سایر محیط­هایی که با وسایل تیز و برنده و مواد مذاب سرو کار دارند و احتمال آسیب رسیدن به پای افراد در اثر بروز حادثه وجود دارد باید از کفش­های ایمنی پنجه فولادی استفاده کنند. در کارگاه­ های ساختمانی افراد از کفش­هایی به رنگ خاکی یا چرم جیر استفاده می­کنند تا در زمان کثیفی کفش، آلودگی کفش را از دید دیگران پنهان سازند. دلیل استفاده از کفش­های کاری سفید در کارخانجات مواد غذایی به خاطر رعایت بهداشت است. کفش کار افرادی که با برق سرو کاردارند یا در محلی کار می­کنند که جریان الکتریسیته وجود دارد باید به گونه­ ای باشد که زیره این کفش­ها  ازعایق برخوردار بوده و مانع از برق گرفتگی افراد شود و هیچ گونه قطعات فلری در آن به کار نرفته باشد.

 
کفش ایمن
کفش ایمن

انواع زیره کفش کار :

زیره کفش­های ایمنی دارای انواع مختلفی مانند: پلی اورتان، ترمو پلی اورتان، پی وی سی، لاستیکی و چرم است.

انواع رویه کفش کار:

رویه کفش­های ایمنی دارای انواع مختلفی مانند: چرم مصنوعی، چرم طبیعی گاو واکس خور، چرم جیر، میکروفیبر، پارچه ­های مخصوص، چرم نوبوک و لاستک است.

نکاتی که در هنگام خرید کفش کار باید رعایت کرد:

یک کفش کار که دارای استانداردهای بین المللی باشد باید بتواند از پای شما در برابر یک قطعه فولادی 20 کیلوگرمی که از ارتفاع 1 متری سقوط کند، محافظت کند و توان جذب 200 ژول انرژی جنبشی را داشته باشد.

از آنجایی که کارگران از پوتین ایمنی برای ساعات طولانی در محیط کار استفاده می­ کنند باید کفش ایمنی انعطاف­ پذیری لازم را داشته باشد و از ضربات احتمالی به پاشنه،انگشتان و قوزک پا وارد می­شود را جذب کند. همچنین کف کفش ایمنی باید به گونه ­ای باشد که از سوراخ شدن، و خوردگی محافظت شود و پارچه به کار رفته در کفی داخلی کفش باید عرق پا را جذب کند. رویه کفش­های ایمنی باید پای افراد را در دماهای خیلی بالا یا پایین و از ورود آب به داخل آن جلوگیری کند. طول عمر کفش­های ایمنی از اهمیت بالایی برخوردار است. معمولا جنس کفش­های ایمنی از چرم گاو یا بوفالو ساخته می­ شود که مقاومت کفش را بالا برده و دیرتر فرسوده می­ شود. در ساخت زیره کفش کار از موادی استفاده می­ شود که مولکول­ های بزرگی داشته و ساختار تکرارشونده آن­ها با کمک پیوندهای شیمیایی به هم متصل شده­ اند تا مقاومت کفش را بالاتر ببرد. آمارها نشان می­دهد که 25درصد آسیب­هایی که باعث به وجود آدن نقص عضو می­ شود مربوط به پا است که افراد در محیط­های پر خطر از کفش­های ایمن استفاده نکرده­ اند.

کفش ایمنی در اصفهان

فروشگاه ماه ایمن در خدمت همشهریان گرامی استان اصفهان با پیک رایگاه در اصفهان خدمت رسانی میکند کیفت مجصولات را درب منزل بررسی کنید تا از اطیمنان محصول مطلع شود بعد خرید کنید خدمت رسانی برای استان اصفهان و سراسر کشور انجام میگردد.