نقاب محافظ صورت

نقاب محافظ صورت

در گذشته استفاده از نقاب محافظ صورت خیلی رواج نداشت و صورت افراد در معرض صدمات گوناگون قرار می گرفتند. به همین جهت کارشناسان با پژوهش های متعددی که انجام دادند نقاب محافظ صورت را ابداع کردند. نقاب محافظ صورت یکی از  لوازم ایمنی و مراقبتی است که از جزء جزء صورت در مقابل پرش اشیاء یا پاشیده شدن مواد گوناگون مراقبت می کند. لازم است بدانیم که طلق مراقبت از صورت به گونه ای طراحی شده که جای کافی بین طلق و صورت وجود داشته باشد تا در صورت لزوم از عینک یا دستگاه تنفسی بتوان به کار برد.

نقاب محافظ صورت

نقاب محافظ صورت را می توان به کرات استفاده نمود و حمل کردن آن روی صورت هم کار دشواری نیست. نقاب های محافظ صورت از نظر هزینه به صرفه هستند چون فقط با یک بار خرید، زمان طولانی می توان آن را به کار برد.

معمولا جنس طلق ها از پلی کربنات بوده که آن را در مقابل صدمات، پرش اشیاء تیز و حرارت پایدار می کند. در زمان خرید توجه داشته باشید تا با توجه به نوع کاربری رنگ شیلد محافظ صورت را تهیه کنید، برای عملیات جوشکاری و کوره نبایستی از نقاب با طلق شفاف به کار برد نقاب بایستی دودی یا رنگی باشد نقاب هایی که به منظور عملیات کوره به کار برده می شوند بایستی استقامت گرمایی نیز داشته باشند. نقاب های محافظتی موارد کاربرد گسترده ای نظیر سنگ زنی، تراشکاری، آزمایشگاه ها، کارخانجات، کارگاه ها و غیره دارند.

نقاب محافظ صورت اغلب با رنگ شفاف تولید می شود. نقاب قابل تنظیم است تا استفاده کننده بتواند آن را روی سر ثابت کند.

 • نقاب با کمک یراق و هدگیر روی سر گذاشته می شود.
 • اغلب شیلدها در کشور ایران تولید شده است.
 • موارد استفاده شیلد اغلب در بیمارستان ها، مراکز بهداشتی درمانی، داروسازی، آزمایشگاه، داروخانه، کارخانه مواد ذایی و بهداشتی و صنایع گوناگون امکان استفاده دارد.

انواع شیلد محافظ صورت

نقاب محافظ صورت از یک لایه پلاستیکی که واضح است تشکیل شده و با کمک یک بند روی صورت گذاشته می شود و از پیشانی تا زیر چانه را محافظت می کند. شیلد محافظ اغلب به وسیله کارکنان مراکز بهداشتی و درمانی به منظور پیشگیری از پاشیده شدن مایعات به کار برده می شود. به عنوان مثال، در کلینیک های دندانپزشکی بیشتر افراد شیلد محافظ به کار می برند.

افراد به منظور مواجهه با ورود ویروس های گوناگون، می توانند شیلد محافظ جهت افزودن یک لایه محافظتی بیشتر به کار بگیرند. ولی سطح مراقبتی این نقاب ها با ماسک ها سنجش پذیر نیست. چون در صورتی که این شیلدها به تنهایی مورد استفاده قرار بگیرند، استقامتی در مقابل ذرات تنفسی که به زیر شیلد سرایت می کنند، نخواهند داشت.

نقاب محافظ صورت قرمز

این نقاب ها را می توان به کرات پاکسازی و ضدعفونی نمود و دوباره از آن استفاه نمود. این شیلدها به خوبی می توانند از چشم افراد محافظت کنند. شیلدهای نگهدارنده صورت اغلب از قطر شفاف پلکسی گلاس و یا پلاستیک تولید می شوند و می توانند در کنار ماسک های جراحی به منظور استحفاظ بیشتر به کار برده شوند. مطابق با شیوه کاربرد، گونه های متفاوتی از شیلدهای نگهدارنده صورت تولید شده اند که در ادامه به بعضی از پرکاربردترین شیلدهای صورت اشاره شده است:

 • شیلد نگهدارنده صورت هدبندی
 • شیلد نگهدارنده صورت همراه با محافظ چشم
 • شیلد نگهدارنده صورت با امکان چرخش

خرید شیلد محافظ صورت دندانپزشکی

شیلد نگهدارنده صورت از یک صفحه با وضوح بالا تولید شده که این طلق شفاف وزن بسیار کمی دارد. از این نقاب می توان در فضاهای آزمایشگاهی، اتاق جراحی، دندانپزشکی و غیره استفاده نمود تا مواد عفونی و سایر مواد پرش شونده به صورت برخورد نکنند. صفحه شیلد نگهدارنده صورت به علت اینکه وضوح بسیار بالایی دارد و موجب ایجاد موج نمی شود، منجر به داشتن دیدی کامل خواهد شد و به علت وزن سبک آن می توان از آن در تایم های طولانی تری استفاده نمود. این ابزار همین طور در مواجهه با هر نوع ضربه و فشار پایدار و ضدخش است.

قیمت نقاب های محافظ صورت باتوجه به خصوصیات گوناگونی که دارند متغیر است و متاسفانه اغلب تولیدکننده های شیلد صورت ، محصولا بی کیفیتی را به بازار ارائه کرده اند و برخی از آن ها تقلبی هستند. شیلد نگهدارنده صورت که تا به حال غالبا توسط دندانپزشکان به منظور پیشگیری از پاشیده شدن خون و عفونت دندان و ترشحات شیمیایی استفاده می شد در حال حاضر باتوجه به گستردگی ویروس های متعدد، همه کارکنان بیمارستانی، آزمایشگاهی، اتاق عمل و غیره در سطح گسترده ای از این نقاب ها استفاده می کنند. یک نقاب صورت با طلق نگهدارنده صورت مرغوب بایستی استاندارد های زیر را داشته باشد:

 • پوشاندن کامل صورت
 • داشتن وزن کم
 • طلق ضدخش
 • ضد ضربه بودن نقاب
 • داشتن هدگیر رگلاژی با امکان تنظیم شدن
 • ضد بخار باشد
 • محدود نکردن دید
 • نداشتن موج که سبب اختلال در دید شود
 • وزن کم و امکان به کارگیری در زمان های طولانی
 • نقاب محافظ صورت آبی

شیلد محافظ صورت

شیلد های مخصوصی روانه بازار شده که ارتفاع آن ها 20 سانتی متر است. این ارتفاع مناسب می تواند صورت را در برابر پرتاب ترشحات و مواد ویروسی محافظت کند. در این شیلد روی پیشانی ابری کار گذاشته شده و تلق ابری آن بسیار شفاف است. این نوع شیلد قابلیت این را دارد تا از صورت  و گردن در مقابل پرتاب ویروس و  ذرات و آلودگی های محیطی محافظت کند.

جمع بندی

نقاب محافظ صورت می تواند موجب شود تا ترشحات سایر افراد به بقیه افراد برخورد نکند. علاوه بر این در صنایع گوناگون از این نقاب ها به عنوان ضد ضربه استفاده می شود. این نقاب ها می توانند صورت فرد کاربر را از صدمات گوناگون محافظت کنند. شیشه شفاف و ضد بخار آن می تواند موجب شود تا کاربر دیدی واضح از محیط داشته باشد.