نحوه شارژ کپسول آتش نشانی

نحوه شارژ کپسول آتش نشانی بزرگ

آگاه بودن از نحوه شارژ کپسول آتش نشانی به منظور مورد استفاده قرار دادن آن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. اقدامات شارژ آن به عنوان یکی از مهم ترین نکاتی به شمار می آید که همیشه باید آن را درنظر بگیرید. حتی در صورتی که آن را برای یک دوره زمانی کوتاه به کار ببرید باعث عدم کارایی مورد نیاز در زمان رخ دادن حوادث دیگر جهت خاموش کردن آتش خواهد شد. به همین جهت باید به خاطر داشته باشید که مراجعه به مراکز شارژ کپسول آتش نشانی به طور منظم ضروری می باشد. لازم به ذکر است که نحوه شارژ کپسول آتش نشانی برخلاف تصور کار سختی نیست و تنها دربردانده یک سری کارهای ساده بوده که انجام دادن آنها بسیار راحت است. همچنین باید گفته شود که  با توجه به نوع کپسول دستورات و سیستم های گوناگون جهت شارژ نمودن آن موجود است.

نحوه شارژ کپسول آتش نشانی

انواع کپسول آتش نشانی و شارژر کپسول آتش نشانی

برای اینکه در مقابل آتش سوزی و یا اقدامات اطفای حریق امنیت ایجاد شود باید با نحوه شارژ کپسول آتش نشانی آشنا باشید و  مواردی که در منطقه هستند را مشاهده نمایید. قبل از آشنایی با چگونگی شارژ این کپسول ابتدا باید بدانید کلاس های آتش سوزی در شش گروه آتش سوزی قرار می گیرند که دارای مواد گوناگونی می باشند. کلاس A جهت برای مواد معمولی از جمله پارچه، چوب و کاغذ کاربرد داشته و کلاس  B برای مایعات احتراق پذیر و قابل اشتعال از قبیل گریس، بنزین، روغن و همچنین رنگ های روغنی مناسب است. از کلاس C  برای لوازم برقی همچون وسایل منزل، ابزارها و وسایل دیگر متصل به پریز برق استفاده می گردد. کلاس D برای فلزات قابل اشتعال، K برای روغن های گیاهی، حیوانی و چربی ها در لوازم آشپزی به کار گرفته می شود.

نحوه شارژ کپسول آتش نشانی بلند

چگونگی شارژ کردن کپسول آتش نشانی

نحوه شارژ کپسول آتش نشانی شامل 4 مرحله می شود که باخبر بودن از نوع خاموش کننده و عملیات آن به عنوان اولین مرحله به شمار می آید. اهمیت زیادی دارد که چه نوع موادی به منظور شارژ دوباره کپسول مورد نیاز است، زیرا برای مثال در صورت شارژ کردن کپسول گاز با آب ممکن است ضرر و زیان های زیادی را به بار آورد. در دومین مرحله نیز می بایست برای تخلیه کردن کلیه محتویات داخل کپسول درست قبل از شارژ آن اقدام شود و در سومین مرحله شما باید قسمت های گوناگون یک خاموش کننده را پیش از شارژ کردن به طور کامل تمیز و بررسی نمایید. در آخرین مرحله باید کپسول را شارژ کنید و برای انجام دادن این کار دسترسی داشتن به یک دستگاه فشار و مواد قرار گرفته در داخل کپسول ضرورت دارد.  کلیه مراحل مربوط به نحوه شارژ کپسول آتش نشانی باید به ترتیب انجام شود.

طریقه استفاده از دستگاه شارژر کپسول آتش نشانی

نحوه شارژ کپسول آتش نشانی به وسیله دستگاه شارژر به این صورت می باشد که ابتدا می بایست مواد مخصوص کپسول در داخل دستگاه ریخته شود و سپس برای وصل کردن سر کپسول به آن اقدام شود. اکنون بر روی دکمه دستگاه که کار پر کردن را انجام می دهد فشار وارد کنید و درست همانند پر کردن فندک سر فندک را به اسپری گاز وصل کنید و بعد سر کپسول را به دستگاه را به دستگاه متصل نمایید. مراکز زیادی هستند که در زمینه فروش دستگاه شارژر فعالیت دارند که از طریق اینترنت می توانید آنها را به راحتی و آسانی پیدا کنید، اما در زمان خرید حتما  از داشتن استاندارد های دستگاه مطمئن شوید. چرا که بعضی از مراکز فروش دستگاه هایی را به بازار عرضه می کنند که استاندارد های لازم را نداشته و از کیفیت مطلوبی برخوردار نمی باشند. 

مهمترین نکات هنگام شارژ کپسول آتش نشانی

همانطور که اشاره کردیم مطلع بودن از نحوه شارژ کپسول آتش نشانی برای به کار بردن آن به طور صحیح و همچنین اطفای حریق و جلوگیری از بروز خسارات جبران ناپذیر اهمیت زیادی دارد.  لازم به ذکر است که هنگام شارژ کردن این کپسول باید یک سری نکات را مورد توجه قرار دهید که سرویس و شارژ دوباره کپسول سالی یک دفعه به عنوان یکی از آنها به شمار می آید. یکی دیگر از نکات دیگر که باید درنظر داشته باشید این است که حتی در صورت استفاده از کپسول برای یک بار باز هم اقدام کردن برای شارژ دوباره آن الزامی خواهد بود و از طرفی مهم نیست که چقدر از آن را استفاده کرده اید. به دلیل اینکه یک کپسول که یک بار از آن استفاده شده است نمی تواند فشار و قدرت کافی برای خاموش کردن آتش داشته باشد.

نحوه شارژ کپسول آتش نشانی کوچک

سخن پایانی

آشنایی داشتن با نحوه شارژ کردن کپسول آتش نشانی باعث می شود تا بتوانید آتش را به موقع خاموش کرده و همچنین از بروز آسیب و صدمات جبران ناپذیر جلوگیری نمایید.  باید این نکته را ذکر کنیم که در بعضی از مواقع کپسول در حین کار دچار آسیب می شود و تنها به شارژ کردن نیاز ندارد و حتما باید برای تعویض آن اقدام شود. صدمه دیدن کپسول عملکرد آن را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و هر چه سریعتر باید آن را عوض کرد، چرا که در زمان آتش سوزی به خوبی کار نخواهد کرد. در چنین مواقعی بهتر است از تکنسین حرفه ای کمک بگیرید تا آن را به طور دقیق بررسی کنند و شما را در مورد نحوه شارژ کپسول آتش نشانی آگاه کنند و تشخیص دهند که کپسول به شارژ مجدد نیاز دارد یا اینکه باید تعویض شود.