نحوه ساخت شیلنگ آتش نشانی

نحوه ساخت شیلنگ آتش نشانی

نحوه ساخت شیلنگ آتش نشانی که به عنوان یکی از مهم ترین تجهیزات در اطفای حریق به شمار می آید باید به گونه ای می باشد که انتقال آب را با فشار بسیار بالایی انجام دهد و همچنین اتصالات آن از مقاومت خوبی برخوردار باشند. این شیلنگ ها در جنس های گوناگون از جمله برزنتی، پلاستیکی، کتان و غیره طراحی و ساخته می گردند که در حال حاضر شرکت ها و مراکز بسیار زیادی در همه نقاط جهان در زمینه تولید و عرضه آن فعالیت دارند. هر یک از آنها با توجه به جنس مورد استفاده برای موارد خاصی به کار گرفته می شوند، اما از میان انواع مختلف شیلنگ های پلاستیکی و برزنتی جزء پرمصرف ترین آنها محسوب می شوند.  نحوه ساخت شیلنگ آتش نشانی با کیفیت به شکلی بوده که استحکام بسیار زیادی دارند و فشار را تا حد قابل توجهی تحمل خواهند کرد. 

ساخت شیلنگ آتش نشانی

طراحی شیلنگ آتش نشانی

شیلنگ آتش نشانی یک یا چندین لایه از الیاف به هم گره خورده دارد که درست مانند یک ماده تقویت کننده مورد استفاده قرار می گیرند و شیلنگ های تک لایه زمانی به کار گرفته می شود که وزن پایین و استحکام بالا مورد نیاز می باشد. در حالی که نحوه ساخت شیلنگ آتش نشانی دو لایه به گونه ای بوده که آن هنگام اهمیت نداشتن وزن به طور مداوم  به کار میبرند و بر روی انواع شیلنگ ها در هر مرحله از فرآیند طراحی و تولید آزمایش های گوناگونی انجام می گیرد. برخی از تست ها به شکل بصری و تنها با بازدید از آنها صورت می گیرد، اما بررسی های دیگر دربردارنده مقاومت در مقابل اوزون، آزمایش چسبندگی، ارتباط میان لایه داخلی و خارجی و غیره خواهد بود و محصول مورد قبول در کلیه بازرسی ها اجازه ورود به بازار را دارد. 

ویژگی های شیلنگ آتش نشانی پلاستیکی

نحوه ساخت شیلنگ آتش نشانی پلاستیکی به صورتی است که دارای انعطاف بالایی می باشد و در برابر اسید هم مقاومت زیادی از خود نشان می دهد و میزان فشاری که تحمل می کند در مقایسه با سایر اجناس زیاد نیست. به طور معمول جنس پلاستیکی دارد  و شارژ آن به راحتی و آسانی و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می گیرد و یکی از پرکاربردترین و پر مصرف ترین انواع شیلنگ ها می باشد. لازم به ذکر است که بیشتر برای حمل و نقل یا جا به جایی فاصله های کوتاه مورد استفاده قرار می گیرد و برای منتقل کردن آب در صنایع نفت و گاز یا پتروشیمی به کار گرفته می شود و در ماشین های آتش نشانی نیز کاربرد های زیادی دارد. عملکرد فوق العاده آنها باعث شده تا در میان مشتریان و مصرف کنندگان محبوبیت بسیار زیادی پیدا کنند.  

شیلنگ آتش نشانی

مشخصات شیلنگ آتش نشانی برزنتی

نحوه ساخت شیلنگ آتش نشانی برزنتی که یکی دیگر از شیلنگ های پرمصرف و کاربردی می باشد با نوع پلاستیکی متفاوت بوده و تولید کنندگان برای تولید و ساخت آن الیاف برزنت را مورد استفاده قرار می دهند. همچنین دارای ضخامت بالایی بوده و به همین دلیل انتخاب آن برای منتقل کردن با فشار بسیار بالا بهترین گزینه خواهد بود و فشار را به خوبی تحمل می کند و انعطاف پذیری آن بالا و استحکام مطلوبی هم دارد و در حین کار خیلی سریع به آن صدمه یا آسیب وارد نمی شود. از آنجایی که شیلنگ ها در اطفا حریق نقش بسیار مهم و کلیدی را ایفا می کنند، از این رو توجه به نحوه ساخت شیلنگ آتش نشانی جهت انتخاب بهترین نوع آن اهمیت زیادی دارد تا در زمان آتش سوزی بتوانید عملیات را به موقع اجرا کرده و از اکثر خسارات مالی و جانی جلوگیری نمایید. 

 انتخاب بهترین شیلنگ آتش نشانی

شیلنگ آتش نشانی برای منتقل کردن آب با فشار و دبی بالا مورد استفاده قرار می گیرد که دقت کافی به خرج دادن در زمان انتخاب آن از اهمیت زیادی برخوردار می باشد تا قادر باشید شیلنگی بهترین کیفیت با حداکثر کارایی را تهیه نمایید. زیرا، اگر شیلنگ انتخابی مشکل یا ایراد داشته باشد و جنس آن هم مطلوب نباشد احتمال ترکیدن آن در زمان اطفاء حریق بسیار زیاد خواهد بود و منجر به مواجه شدن عملیات خاموش کردن آتش با مشکل می گردد در نهایت خسارات مالی و جانی بسیار زیادی را به وجود می آورد. طول و جنس و میزان فشاری که شیلنگ توانایی تحمل آن را دارد از جمله نکاتی هستند که هنگام انتخاب شیلنگ باید مورد توجه قرار گیرد. باید به نحوه ساخت شیلنگ آتش نشانی نیز دقت کرد و مطمئن شد که برای تولید آن مرغوب ترین مواد اولیه به کار گرفته شده است. 

سخن پایانی

نحوه ساخت شیلنگ آتش نشانی میزان کیفیت و عملکرد آن در اطفای حریق را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و به همین دلیل است که این موضوع حتما باید در زمان انتخاب شیلنگ مورد توجه قرار گیرد. شیلنگ آتش نشانی یکی از انواع شیلنگ ها می باشد که فشار بسیار بالایی دارد و جهت انتقال آب به طرف آتش مورد استفاده قرار می گیرد و احتمال برخوردار بودن آن از مواد ضد حریق وجود دارد. شیلنگ هایی که برای طراحی و تولید آنها از بهترین و با کیفیت ترین مواد استفاده شده است نه تنها کارایی خوبی دارد بلکه عملیات خاموش سازی آتش را نیز به بهترین شکل ممکن به اجرا درمی آورد.  نحوه ساخت شیلنگ آتش نشانی پلاستیکی و برزنتی باعث شده تا به عنوان پرمصرف ترین شیلنگ ها به شمار آیند و رضایت تعداد زیادی از مشتریان و مصرف کنندگان را جلب نمایند.