مقاومت شیلنگ برزنتی آتش‌ نشانی

مقاومت شیلنگ برزنتی آتش نشانی

در این مقاله قصد داریم به بررسی و  معرفی شیلنگ های آتش نشانی بپردازیم و همچنین مقاومت شیلنگ برزنتی آتش‌ نشانی را مورد بررسی قرار دهیم.

یکی از خطرات بزرگی که می تواند جان و مال انسان ها را تهدید کند، خطر آتش سوزی است. به همین دلیل است که امروزه سازمانی برای جلوگیری از بروز این خطر به وجود آمده است. برای جلوگیری از بروز آتش سوزی و مهار آن امروزه، از تجهیزات و وسایل مختلفی استفاده می شود. پیشرفت تکنولوژی باعث به ساخته شدن وسایل و تجیزات کار آمد تری شده است. امروزه برای مهار آتش سوزی ها از شیلنگ های برزنتی استفاده می شود. این شلنگ های دارای کارایی و کاربرد های زیادی در مواقع آتش سوزی هستند. معمولا این شلنگ ها به علت ساختاری که دارند درای مقاومت زیادی در برابر دما و فشار هستند. اکثر ماشین های آتش نشانی امروزه از این شلنگ ها استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم به بررسی و  معرفی شیلنگ های آتش نشانی بپردازیم و همچنین مقاومت شیلنگ برزنتی آتش نشانی را مورد بررسی قرار دهیم. 

شیلنگ برزنتی آتش نشانی

معرفی شیلنگ برزنتی آتش نشانی

در ابتدای بررسی مقاومت شیلنگ برزنتی آتش ‌نشانی، لازم است که به معرفی ویژگی ‌های مختلف این شیلنگ بپردازیم تا در نهایت بتوانیم مطالب مربوط به مقاومت شیلنگ برزنتی آتش ‌نشانی را بهتر مورد بررسی قرار دهیم. شیلنگ برزنتی آتش‌نشانی به شیلنگی گفته می‌شود که مواد اولیه ‌ای که این شیلنگ از آن ساخته شده ‌است، به ‌شکلی هستند که باعث شده ‌اند که این شیلنگ کاملاً قابلیت تا شدن و جمع شدن داشته باشد. معمولاً این ویژگی باعث می ‌شود که شیلنگ شما جای بسیار کمی را اشغال کند، یک مزیت بسیار مناسب است. این شیلنگ ‌ها در نهایت پس ‌از جم شدن به یک حلقه کوچک تبدیل می‌شوند و جای بسیار کمی را اشغال می‌کند و در نهایت موقع استفاده به ‌راحتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولاً این شیلنگ ‌ها به ‌خاطر فرم جمع شدن شان در هنگام جمع شدن و باز شدن زمان بسیار کمی را نیاز دارند.

ویزگی های فنی شیلنگ های آتش نشانی

در ادامه بررسی مقاومت شیلنگ برزنتی آتش‌ نشانی، بهتر است که ساختار شیلنگ برزنتی نیز اشاره کنیم نوع ساخت در این شیلنگ‌ ها را می‌ توان در ادامه معرفی شیلنگ برزنتی قرار داد. شیلنگ های برزنتی معمولاً در اندازه های مختلفی تولید می‌ شوند که هر مدل خاص آن ‌ها، دارای کاربرد های مختلفی است. این شیلنگ ‌ها معمولاً در قطر هایی بین یک تا شش اینچ تهیه می‌ شوند که آتش ‌نشانان می‌ توانند بسته به نوع عملیات از یکی از این شیلنگ ‌ها استفاده کنند. همچنین این شیلنگ ‌ها در متراژ های مختلفی بین بیست تا صد متر ساخته می‌شوند و در اختیار اداره‌ های آتش ‌نشانی قرار می‌گیرند. متراژ های مختلف به این شیلنگ ‌ها نیز در عملیات‌ های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند مسئله ‌ای که بر مقاومت شیلنگ برزنتی آتش ‌نشانی تاثیر بسیار بسزایی دارند، جنس سازنده این شیلنگ ‌ها است. که در ادامه مقاله به آن‌ ها اشاره خواهیم کرد.

قسمت های سازنده شیلنگ های برزنتی آتش نشانی

در ادامه بررسی مطالب مربوط به مقاومت شیلنگ برزنتی آتش‌ نشانی، جای دارد که درباره جنس سازنده این شیلنگ ‌ها که مهم ‌ترین و تأثیرگذار ترین مسئله بر مقاومت این شیلنگ ‌ها نیز هست صحبت کنیم. معمولاً این نوع شیلنگ‌ ها از ماده های مختلفی ساخته می ‌شوند اما برخی از مواد شیمیایی، در ساختن این نوع شیلنگ ‌های آتش ‌نشانی رایج ‌تر هستند. این شیلنگ ‌ها از چند بخش مختلف تشکیل ‌شده، که هر بخش تاثیری بر مقاومت این شیلنگ‌ ها دارد. این شیلنگ ‌ها از سه قسمت مختلف تشکیل ‌شده است. اولین قسمت که مهم ترین قسمت سازنده این شیلنگ ها نیز است، و نقشی اساسی در مقاومت شیلنگ برزنتی آتش‌ نشانی ایفا می‌کند لایه ژاکت است. لایه بعدی لایه‌ی پوشش داخلی و یا آستر است که بر روی قسمت درونی لایه ژاکت کشیده می‌شود. و همچنین لایه آخر پوشش خارجی این شیلنگ ‌ها است که بر روی لایه خارجی ژاکت کشیده می‌ شود.

شیلنگ برزنتی

مواد سازنده لایه های مختلف شیلنگ برزنتی آتش نشانی

همان ‌طور که در قسمت قبلی مقاله نیز اشاره شد، شیلنگ برزنتی آتش ‌نشانی از سه بخش مختلف تشکیل ‌شده است. لایه اصلی این شیلنگ ژاکت نام دارد که اصلی ‌ترین نقش، در ایجاد مقاومت شیلنگ برزنتی آتش‌ نشانی را داراست. معمولاً سعی می ‌شود که از متریال با کیفیت و بادوام در ساخت این لایه استفاده شود. معمولاً در ساخت این لایه از شیلنگ برزنتی آتش ‌نشانی، از الیاف مصنوعی پلی استر و یا مواد مشابه با آن استفاده می ‌شود. این مواد دارای ساختاری هستند که می‌توانند فشار و دما را تا حد زیادی تحمل کنند. قسمت بعدی که آستر داخلی این شیلنگ ‌ها است از ترکیبات لاستیک مصنوعی است که با استفاده از برخی از فرایند ها کاملاً به قسمت داخلی ژاکت فشرده می‌شود. آخرین قسمت این شیلنگ‌ ها پوشش خارجی آن است، که معمولاً یک لایه لاستیک است که به روی شیلنگ آتش ‌نشانی چسبانده می ‌شود. 

سخن پایانی

آتش می ‌تواند یک مشکل بزرگ برای بشر باشد و جان و مال او را تهدید کند. به ‌همین دلیل است که امروزه سازمانی تحت عنوان سازمان آتش‌نشانی برای مهار آتش‌ سوزی ‌های مختلف به‌ وجود آمده است و همچنین امروز تجهیزات مختلف برای مقابله با آتش‌ سوزی به ‌وجود آمده اند که باعث می ‌شود آتش ‌سوزی راحت ‌تر و سریع‌ تر مهار شود. یکی از این ابزار ها شیلنگ ‌های برزنتی هستند که معمولاً برای مهار آتش مورد استفاده قرار می ‌گیرند. ما در این مقاله به بررسی مقاومت شیلنگ برزنتی آتش ‌نشانی پرداختیم و ابعاد مختلفی از این موضوع را مورد بررسی قرار دادیم.