محتویات جعبه کمک های اولیه خانگی

جعبه کمک های اولیه

محتویات جعبه کمک های اولیه خانگی از استاندارد خاصی برخوردار می باشند که سبک و قابل حمل بودن آنها به شما این امکان را می دهد تا قادر باشید به راحتی و آسانی و به موقع به لوازم ضروری دسترسی پیدا کنید. همه افراد به جعبه کمک های اولیه نیاز دارند و نگهداری آن در خودرو، در جعبه ابزار و یا در منزل هیچ گونه اهمیتی ندارد و از آنجایی که حتی در صورت مراقب بودن باز هم احتمال رخ دادن جراحت سطحی وجود دارد به هین جهت باید ضروری ترین لوازم پزشکی را در اختیار داشته باشید. جعبه ها می توانند بزرگ و یا کوچک باشند ولی وجود داشتن یک سری از اقلام در هر جعبه اعم از بزرگ و یا کوچک الزامی می باشد و آشنایی با محتویات جعبه کمک های اولیه خانگی باعث می شود تا از شدید شدن زخم جلوگیری نمایید.

جعبه کمک های اولیه خانگی

معرفی مهمترین بخش جعبه کمک های اولیه خانگی

هنگامی که یک حادثه رخ می دهد در نقاط گوناگون بدن درد احساس می شود و همچنین میزان دمای بر اثر فشار و استرس زیاد تا حد قابل توجهی افزایش پیدا می کند و در چنین مواقعی باید مسکن ها و داروهای تب بر را مورد استفاده قرار داد. به همین جهت مسکن ها و داروهای تب بر به عنوان یکی از مهمترین و ضروری ترین محتویات جعبه کمک های اولیه خانگی به شمار می آید و این داروها شامل آسپرین، استامینوفن و ایبوپروفن و یا مسکن های دیگر می شود که به همراه داشتن آنها الزامی می باشد. هر یک از مسکن ها دارای برخی محدودیت ها هستند که باید آنها را مورد توجه قرار دهید به دلیل اینکه اگر افرادی که سن پایینی دارند برخی از آنها از جمله آسپرین را مصرف کنند با خطرات جدی و جبران ناپذیر روبرو می شوند. 

 

 چسب زخم و گاز استریل درون جعبه کمک های اولیه خانگی

در زمان وقوع حوادث هر لحظه ممکن است خونریزی و یا زخم های سطحی به وجود آید و می بایست با سرعت بالا برای تمیز و پوشاندن این زخم ها اقدام شود و همیشه باید چسب و گاز استریل ها در سایزهای گوناگون در کنار محتویات جعبه کمک های اولیه خانگی شما وجود داشته باشد. در صورتی که چسب زخم و گاز استریل ها را در جعبه قرار دهید می توانید هر گونه زخم یا آسیبی را با استفاده از آنها در کوتاه ترین زمان بهبود ببخشید البته شما باید بدانید که چگونه آنها را مورد استفاده قرار دهید. در صورتی که عضوی از بدن شما صدمه دید اولین کاری که باید انجام دهید این است که نواحی اطراف زخم را به وسیله گاز استریل موجود در جعبه به خوبی پاک کرده و سپس بر روی آن چسب بزنید.

 

 ضد عفونی کننده و دستکش بهداشتی جعبه کمک های اولیه خانگی

یکی دیگر از مهمترین محتویات جعبه کمک های اولیه خانگی ضد عفونی کننده ها می باشند که برای جلوگیری از بروز عفونت مورد استفاده قرار دادن آنها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. گاهی اوقات مجبور هستید برای درمان و بستن زخم فردی اقدام نمایید و بدون شک نمی توانید این کار را با دست های کثیف انجام دهید زیرا، باعث می شود تا زخم دچار عفونت شدید شود. جعبه کمک های اولیه خانگی بدون دستکش های بهداشتی و ژل ضد عفونی کننده کامل نیست و اگر این محتویات جعبه کمک های اولیه خانگی وجود نداشته باشد نه تنها نمی توانید زخم را به موقع درمان کنید بلکه وضعیت زخم را نیز بدتر خواهید کرد. پس قبل از لمس زخم ابتدا باید دست ها تمیز و ضدعفونی شوند و بعد از پوشیدن دستکش کار درمان و پانسمان زخم را آغاز کرد.   

محتویات جعبه کمک های اولیه

دیگر محتویات ضروری جعبه کمک های اولیه خانگی

در بخش های قبلی چند مورد از محتویات جعبه کمک های اولیه خانگی را ذکر کردیم اما علاوه بر موارد مذکور اقلام دیگری نیز می باشند که وجود داشتن آنها در این جعبه برای بهبود بخشیدن زخم ها ضروری است. این اقلام شامل دستمال بهداشتی و دستمال مرطوب، کرم ضد خارش، موچین، حوله، داروهای ضد حساسیت، قیچی، تیغ و فندک می شود که هر یک از آنها کاربرد خاصی دارند و همچنین در درمان زخم نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. برای مثال با دستمال بهداشتی و مرطوب می توانید کلیه آلودگی ها را از سطح زخم تمیز کرده و کرم ضد خارش التهاب و خارش ناشی از نیش حشرات را درمان می کند، همچنین در صورت وارد شدن تراشه های چوب یا تکه های شیشه در داخل بدن می توانید به کمک این وسیله آنها را بیرون آوید.

 

سخن پایانی

محتویات جعبه کمک های اولیه خانگی باید کامل و استاندارد باشند تا اگر هنگام وقوع حادثه قسمتی از بدن شما و یا یکی از اعضای خانواده آسیب دید بتوانید آن را به موقع درمان کرده و از پیشرفت آن جلوگیری کنید. مسکن، چسب زخم و گاز استریل، دستمال بهداشتی و  دستمال مرطوب، کرم ضد خارش، ضد عفونی کننده و دستکش بهداشتی، موچین، داروهای ضد حساسیت، قیچی و تیغ و فندک به عنوان مهمترین و ضروری ترین اقلام این جعبه به شمار می آیند که آشنایی با آنها و کاربردشان ضروری است. یکی از مهمترین نکاتی که باید در مورد نگهداری و استفاده از جعبه کمک های اولیه خانگی  مورد توجه قرار دهید این است که آنها را دور از  دسترس کودکان قرار داده و برای اینکه داروهای آن را به طور صحیح مورد استفاده قرار دهید باید بر روی شیشه هر کدام از داروها یک برچسب بزنید.