لیست وسایل آتش نشانی ساختمان

امروزه ساختمان ها به وسایل آتش نشانی مجهز می شوند تا در صورت وقوع آتش سوزی بتوان در اسرع وقت آتش را مهار کرد. سایل آتش نشانی در واقع وسایل و تجهیزاتی هستند که از بروز حوادث جلوگیری می کنند. اما به دلیل بروز حوادث ناگهانی تجهیزات آتش نشانی در محل زندگی و محل کار تعبیه شده اند تا در کاهش خساراتی که ایجاد می شوند، موثر واقع شوند.در این مقاله لیست وسایل آتش نشانی ساختمان را بطور کامل شرح خواهیم داد.

با کمی دقت در محیط کار می توانید وسایل آتش نشانی استفاده شده در ساختمان را ببینید که جهت افزایش ضریب ایمنی ساختمان به وسیله نیروهای متخصص و با نظارت نیروهای آتش نشانی این وسایل به کار رفته است.

با توجه به اینکه محیط کاری شما چه مقدار در معرض خطر است، وسایل آتش نشانی می تواند متفاوت باشد.

لیست وسایل آتش نشانی ساختمان متنوع است که از متدوال ترین وسایل آتش نشانی مورد استفاده در ساختمان ها، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیستم اعلام حریق
 • سیستم اطفاء حریق
 • کپسول آتش نشانی
 • شیر 
 • شلنگ آب 

لیست وسایل آتش نشانی ساختمان

لیست تجهیزات آتش نشانی

تجهیزات آتش نشانی یا تجهیزات اطفاء حریق از جمله لیست وسایل آتش نشانی ساختمان ابزارهای زیادی را دربر می گیرند که هر کدام وظیفه خاصی در خاموش کردن آتش بر عهده دارند. عملیاتی که به منظور خاموش سازی آتش انجام می شود، اطفاء حریق نام دارد.

لباس و کلاه آتش نشانی از رایج ترین وسایل آتش نشانی به حساب می آید. این لباس ها در برابر حرارت مقاومت بالایی دارند. همچنین کپسول اکسیژن، ماسک اکسیژن، کفش ضد حرارت و غیره از جمله تجهیزات مورد نیاز آتش نشانی می باشد. از دیگر تجهیزات مورد نیاز آتش نشانی می توان به سیستم تنفس هوای فشرده علائم ایمنی،هارنس،کپسول آتش نشانی،کوپلینگ اینترلاک، هیدرانت، هیدرانت اینترلاک، آچار آتش نشانی    دستگاه های دتکتور، شلنگ های پیشرفته، آژیرهای اعلام حریق، اسپرینکلر، جعبه آتش نشانی صنعتی اشاره کرد.

تجهیزات آتش نشانی ساختمان

لیست وسایل آتش نشانی ساختمان بر طبق نوع حریق انتخاب می شوند. در ساختمان های گوناگون با کاربری های متفاوت بایستی از وسایل متفاوت و مناسب آن ساختمان بهره گرفته شود.

حریق ها از کلاس های گوناگونی برخوردار هستند. در هر محیط بر طبق تجهیزاتی که در آن قرار دارند، حریق های مختلفی به وجود می آید. برای اطفا حریق می بایست از خاموش کننده های مناسب همان حریق استفاده شود. همچنین وسایل آتش نشانی نیز بر اساس مساحت ساختمان و دسته حریق آن ناپایدار است. لیست وسایل آتش نشانی ساختمان به صورت زیر است.

 • جعبه آتش نشانی: جعبه آتش نشانی در انواع استیل، دوقلو، فلزی و ایستاده هستند.
 • نازل آتش نشانی: نازل های آتش نشانی از مدل های گوناگونی برخوردار هستند. 
 • انواع نازل های آتش نشانی: نازل های آتش نشانی ساده، فوگ نازل حرفه ای توربو مرسده، فوگ نازل پلاستیکی، فوگ نازل هوزریلی، نازل آتش نشانی شیردار دو حالته، فوگ نازل سه حالته تمام فلزی، فوگ نازل آلومینیومی، فوگ نازل حرفه ای توربو ایرانی، فوگ نازل تفنگی حرفه ای توربو و فوگ نازل آتش نشانی حرفه ای

تجهیزات آتش نشانی ساختمان

قیمت انواع تجهیزات آتش نشانی

قیمت لیست وسایل آتش نشانی ساختمان بسته به عوامل گوناگونی که روی قیمت این وسایل موثر هستند، متفاوت است. یکی از این فاکتورهای موثر کیفیت است و شما بایستی این عامل را مد نظر قرار دهید، چون کیفیت تجهیزات آتش نشانی است که موجب نجات شما در شرایط خاص و حوادث آتش سوزی می شود.

هرگز کیفیت وسایل آتش نشانی را فدای کمیت نکنید، چون این مورد می تواند خسارت زیادی به شما بزند. فاکتور بعدی که بر قیمت وسایل آتش نشانی تاثیرگذار است، معتبر بودن برند سازنده آن می باشد؛ دلیل این موضوع وجود برند های گوناگون با سابقه کاری مختلف می باشد که هر کدام از آنها قادر هستند در تولید یکی از وسایل مورد نیاز شما به طور جدی فعالیت داشته باشند. لیست وسایل آتش نشانی ساختمان را قبل از خرید به همراه داشته باشید.

تجهیزات آتش نشانی صنعتی

علاوه بر لیست وسایل آتش نشانی ساختمان، تجهیزات آتش نشانی صنعتی نیز برای مهار آتش وجود دارند. تجهیزات آتش نشانی بایستی افزون بر کمک برای مهار آتش، امنیت جانی افرادی که قصد خاموش کردن آتش را دارند را نیز تامین نماید؛

    تجهیزات آتشنشانی صنعتی شامل موارد زیر می شود:

 • کوپلینگ قطعه ای است که از آن جهت برقرار کردن اتصال با شلنگ آتش نشانی استفاده می شود.
 • شیر هیدرانت آتش نشانی که به شکل استوانه و به رنگ قرمز هستند. این شیرها در اماکن پرتردد و پیاده دوها نصب می شوند و به وسیله آچارهای مخصوص آتش نشانی باز می شوند.
 • شیلنگ آتش نشانی از جنس لاستیک می باشد و به دلیل شدت جریان فشار آب، این شیلنگ ها جنس خاص و متفاوتی دارند.
 • اسپرینکلر قسمتی از سیستم اطفاء حریق خودکار آبی به حساب می آید. از نظر اتصال به سه دسته پایین زن، بالازن، بغل زن تقسیم می شوند. هر کدام از آنها به دمای معینی فعال می شوند.
 • فایر باکس مهمترین تجهیز آتش نشانی است که در داخل ساختمان های مختلف قرار می گیرد تا هنگام آتش سوزی از محتویات آن استفاده شود.
 • گوی اطفاء حریق که به داخل مکان آتش گرفته انداخته می شود و چند ثانیه پس از پرتاب ماده ای که برای خاموشی آتش مناسب است آزاد شده و موجب مهار آتش می شود.

تجهیزات آتش نشانی فردی شامل موارد زیر می شود:

 • دستکش ایمنی
 • ماسک اکسیژن
 • کفش ایمنی
 • لباس مخصوص
 • کلاه ایمنی و…

تجهیزات آتش نشانی صنعتی

جمع بندی

یکی از حوادث ناگهانی که ممکن است حتی با یک جرقه اجاد شود، آتش سوزی است. از این رو در ساختمان ها تجهیزات آتش نشانی به کار رفته است. لیست وسایل آتش نشانی ساختمان بسیار متنوع است. لیست وسایل آتش نشانی ساختمان شامل جعبه آتش نشانی، نازل ها و غیره می باشد.