راهنمای خرید جعبه آتش نشانی

جعبه آتش نشانی یکی از تجهیزات لازم و ضروری برای هر ساختمانی محسوب می شود. راهنمای خرید جعبه آتش نشانی می تواند به شما کمک کند تا یک جعبه آتش نشانی مناسب برای ساختمان خود تهیه کنید.

خرید جعبه آتش نشانی

 • جنس جعبه‌ آتش‌نشانی

طبق راهنمای خرید جعبه آتش نشانی باید به جنس جعبه آتش نشانی توجه کنید. جنس بدنه‌ فایر باکس ضمن برخورداری از زیبایی و ظاهر خوب، باید استقامت بالایی داشته باشد. به عنوان مثال در برابر رطوبت و بارندگی مقاومت کند، ظاهر اولیه آن حفظ شود و دچار ساییدگی و زنگ زدگی نشود . جعبه آتش نشانی باید از استیل ضد زنگ باشد که به آن فولاد ضد زنگ یا استنلس استیل نیز گفته می شود 

و به دلیل میزان آهن کمی که در آن‌ها به کار رفته است، مقاومتشان در برابر رطوبت و زنگ‌زدگی بالا اس

 • ضخامت قاب جعبه‌ آتش نشانی

در زمان خرید جعبه‌ آتش نشانی، ضخامت قاب آن را در نظر بگیرید و بهترین ضخامت برای قاب جعبه آتش نشانی 1 تا 1.5 میلی متر می باشد. ضخامت بدنه‌ موجب ماندگاری بالای جعبه آتش نشانی می شود. در صورت برخورداری از ضخامت مناسب می تواند در مقابل صدمه دیدن، زنگ زدگی و دفرمه شدن در برابر فشار و غیره مستحکم باشد و از تجهیزات و ابزارهای درون آن محافظت کند.

 • تجهیزات داخل جعبه آتش نشانی

جعبه آتش نشانی باید همه تجهیزات لازم برای اطفاء حریق را داشته باشد. از جمله تجهیزات لازم برای جعبه آتش نشانی قرقره، خاموش کننده و غیره می باشد.

قرقره: قرقره یکی از تجهیزات جعبه آتش نشانی است که به لوله‌ آب داخل جعبه وصل می شود و از شیلنگ و سر نازل برخوردار است که مسئول آب‌رسانی به شیلنگ جهت خاموش کردن آتش می باشد.

خاموش کننده: رایج ترین خاموش کننده ای  که همه ما با آن آشنا هستیم، کپسول آتش‌نشانی است. در هنگام خرید کپسول آتش نشانی حتما باید به موارد زیر بسیار دقت نمایید.

 • طرز کار آن
 • جنس و ضخامت بدنه
 • طول پرتاب 
 • زمان تخلیه 

از دیگر لوازم و تجهیزاتی که برای خاموش کردن آتش لازم هستند و طبق راهنمای خرید جعبه آتش نشانی باید به آن توجه کنید، اتصالات، نازل، آچار کوپلینگ، شیرهای آتش نشانی و غیره هستند.

جعبه شیلنگ آتش نشانی

راهنمای خزید جعبه آتش نشانی و ملزومات آن

یکی از تجهیزات مهم آتش نشانی و خاموش سازی آتش، شیلنگ آتش نشانی است که آب را با فشار و شدن جریان بالا انتقال می دهد. در راهنمای خرید جعبه آتش نشانی لازم به ذکر است که شیلنگ با کیفیت و با حداکثر کارایی انتخاب کنید. شیلنگ باید از جنس مواد نسوز و ضد آتش باشد، اگر شلنگ آتش نشانی نامرغوب و معیوب باشد احتمال دارد در حین اطفاء حریق شلنگ آتش نشانی شکافته شود و عملیات اطفا حریق با مشکل مواجه شده و خسارات مالی و جانی بر جای بگذارد.

باکس آتش نشانی

باکس آتش نشانی محفظه ای است که در آن تجهیزات اولیه اطفاء حریق نگهداری می شود. باکس آتش نشانی در ساختمان ها، کارخانه ها، انبارها و غیره نصب می شود تا در زمان بروز آتش سوزی مورد استفاده افراد قرار بگیرد و مانع از وقوع حوادث بزرگتر شود. باکس آتش نشانی معمولا در رنگ های قرمز، خاکستری و نقره ای ساخته می شود و بر روی آن حرف F مخفف کلمه Fire (آتش) ثبت می شود. در راهنمای خرید جعبه آتش نشانی ذکر این نکته ضروری است که باکس آتش نشانی با توجه به ابعاد و محل مورد استفاده، شامل تجهیزات متفاوتی می شود. محتویات جعبه آتش نشانی اغلب شامل موارد زیر می شود:

 • شلنگ
 • نازل
 • قرقره
 • شیر و کوپلینگ
 • کپسول آتش نشانی

قیمت جعبه آتش نشانی دوقلو

راهنمای خرید جعبه آتش نشانی

قیمت جعبه آتش نشانی دوقلو با توجه به ابعاد (طول، عرض و عمق) ورق استفاده شده و کیفیت آن تفاوت خواهد داشت. می توانید جعبه آتش نشانی دو قلو و یا تک قلو را با توجه به محل نصب آن انتخاب کنید و برای خرید آن اقدام نمایید.

شیر جعبه آتشنشانی

در مورد راهنمای خرید جعبه آتش نشانی یکی از موارد مهم شیر فایرباکس است که باید به آن توجه شود. شیر و کوپلینگ آتش نشانی صرفا در جعبه هایی که در آنها از قرقره و شیلنگ برزنتی استفاده شده، به کار می رود و جهت استفاده از آنها شیلنگ برزنتی را به وسیله کوپلینگ به شیر آتش نشانی موجود در جعبه می بندند و آنگاه شیر آتش نشانی را باز نموده تا آب در شیلنگ آتش نشانی جریان پیدا کند.

لازم به ذکر است که قبل از باز کردن شیر بایستی شیلنگ برزنتی را کاملا باز کرده باشید.

متعلقات جعبه آتش‌نشانی

راهنمای خرید جعبه آتش نشانی می تواند در انتخاب جعبه آتش نشانی مناسب کمک کند. جعبه آتش نشانی از لوازم مهم در اطفاء حریق و مقابله با آتش است. در جعبه آتش نشانی تجهیزات مختلفی برای اطفاء حریق قرار داده شده که شما می توانید از آن استفاده کنید. متعلقات جعبه آتش نشانی شامل موارد زیر می شود:

 • کپسول آتش نشانی
 • شیر آلات و کوپلینگ آتش نشانی
 • شیلنگ و قرقره آتش نشانی
 • قرقره و شیلنگ های هوزریلی
 • قرقره و شیلنگ برزنتی

جمع بندی

بسیار اتفاق افتاده است که در ساختمان ها، کارخانه ها، انبارها و غیره آتش سوزی رخ داده است. برای جلوگیری از اتفاقات مهیب جعبه آتش نشانی در این اماکن قرار می گیرد تا با تجهیزات اولیه مانع از گسترده شدن آتش شویم. راهنمای خرید جعبه آتش نشانی به شما کمک می کند تا جعبه آتش نشانی مناسب را برای خود خریداری کنید. راهنمای خرید جعبه آتش نشانی در مورد جنس، ضخامت، تجهیزات داخل جعبه آتش نشانی به شما کمک می کند تا انتخاب خوبی داشته باشید.