در چه ‌کارهایی باید از عینک ایمنی استفاده کنیم؟

عینک ایمنی

در جواب این سؤال که در چه ‌کار هایی باید از عینک ایمنی استفاده کنیم؟ باید گفت، چشم یکی از مهم‌ ترین عضو های بدن است؛ بنابراین اهمیت این عضو با محافظت از آن برابر است. چشم یکی از عضو هایی است که در صورت آسیب‌ دیدن زمان زیادی برای درمان  نیاز دارد  و ممکن  است اصلاً درمان  نشود. مراقبت  از چشم در تمام شرایط مهم است؛ اما یکی از جاهایی که باید حتماً از چشم مراقبت کرد، محیط کار است؛ بنابراین برای محافظت از چشم و دیگر اعضای بدن وسایل و تجهیزات محافظتی وجود دارد؛ از جمله عینک ایمنی، دستکش کار، لباس مناسب کار و غیره پاسخ دادن به این سوال؛ یعنی در چه‌ کارهایی باید از عینکی ایمنی استفاده کنیم؟ استفاده از عینک ایمنی در بعضی کارها بسیار اهمیت دارد؛ مانند کار های ساختمانی، کارخانه ‌های چوب ‌بری و آهن ‌بری، مواد شیمیایی و غیره استفاده از عینک ضروری است.

عینک ایمنی

استفاده از عینک ایمنی

در طول یک سال حدود 2 هزار نفر دچار آسیب و مشکلات چشمی می‌شوند؛ بنابراین استفاده از عینک ایمنی می ‌تواند تا حدودی مانع آسیب چشم شود، استفاده از عینک ایمنی در برخی کارها بسیار ضروری است؛ از جمله:

  • شکستن یا بریدن چوب، سنگ و مصالح ساختمانی
  • استفاده از سمباده
  • کارهای مربوط به آزمایشگاه
  • هنگام تمیزکردن دودکش یا کوره
  • برش وسایل فلزی یا سیمی
  • در فضای خاکی و گرد و غبار

برای اینکه بدانیم در چه‌ کارهایی باید از عینک ایمنی استفاده کنیم؟ این موارد اهمیت بسیار زیادی دارند. هر یک از مواردی که هنگام استفاده در هنگام کار وارد چشم شوند باعث آسیب رسیدن به چشم می ‌شود و درصورتی‌ که توجهی به آن نشود باعث ازدست‌ دادن بینایی نیز می ‌شود.

آیا برای کار با مواد شیمیایی عینک ایمنی نیاز است؟

اگر به این  موضوع  فکر کنید که در چه‌ کارهایی باید از عینک ایمنی استفاده کنیم؟ استفاده از مواد شیمیایی را در اولویت قرار دهید. ازآنجایی ‌که  استفاده  از مواد  شیمیایی باعث تولید گاز می ‌شود، در برخی موارد این گاز ها بسیار خطرناک هستند و به همین دلیل استفاده از عینک ایمنی ضروری است. افرادی که در آزمایشگاه از مواد شیمیایی استفاده می ‌کنند اگر مدت زیادی در معرض گاز های شیمیایی قرار گیرند، به ‌احتمال خیلی زیادی باعث آسیب رساندن به چشم می ‌شوند؛ زیرا گازهای موجود در مواد شیمیایی بسیار خطرناک هستند و درصورتی‌ که زمان زیادی در معرض این گازها قرار بگیرید باعث ازدست‌دادن بینایی می ‌شود.

خطر برخورد اجسام با چشم

پرتاب اجسام در برخی کارها بسیار رایج است؛ مانند نجاری، منبت‌کاری، برش آهن و…؛ بنابراین در نظرگرفتن اینکه در چه‌ کارهایی باید از عینک ایمنی استفاده کنیم؟ پرتاب اجسام یکی از این موارد است. استفاده از عینک ایمنی مخصوص این شغل ‌ها برای جلوگیری از خطرات و آسیب‌های چشمی ضروری است. عینک ایمنی مخصوص شغل ‌هایی که با پرتاب اجسام سروکار دارند، از جنس پلاستیک است و کاملاً محکم روی چشم قرار می‌گیرد تا از ورود تکه‌های چوب، سنگ یا آهن جلوگیری کند. ازآنجایی‌که این تکه ‌ها در ابعاد مختلف و در برخی موارد به‌ صورت گرد هستند نمی ‌توان با دست از ورود آنها به چشم جلوگیری کرد. جوشکاری یکی دیگر از کارهایی است که اگر در هنگام کارکردن از وسایل ایمنی استفاده نشود می ‌تواند خطرات جدی‌ ایجاد کند؛ از جمله، سوزش چشم، دست و هر عضو دیگر بدن. جرقه ناشی از جوشکاری درصورتی‌که به چشم برخورد کند می‌ تواند باعث ازدست‌دادن بینایی شود.

عینک ایمنی

انواع مختلف عینک ایمنی را نام ببرید؟

باتوجه ‌به این موضوع که در چه‌کارهایی باید از عینک ایمنی استفاده کنیم؟ انواع مختلفی از عینک‌ها را می ‌توان معرفی کرد؛ این عینک‌ها باتوجه ‌به قابلیت‌ ها و قیمت‌ هایی که دارند انتخاب می ‌شوند؛ مانند،

عینک اپتیکال

ویژگی مهم این عینک مقاومت در برابر خراشیدگی است، این عینک در دید فرد محدودیتی ایجاد نمی ‌کند؛ از جمله معایب این عینک قیمت بالا و آسیب‌پذیری در برابر ضربه است.

عینک پلی‌کربنات

عینک پلی‌کربنات در برابر ضربه و خش مقاوم است و وزن کمی نیز دارد، استفاده از این عینک در کارهایی که در معرض اشعه بنفش قرار دارید قابل استفاده است.

عینک اکریلیک

این عینک دو ویژگی قیمت مناسب و مقاومت کافی را دارد؛ به‌خصوص در برابر مواد شیمیایی. این عینک‌ها مقاومت خوبی دارند اما وضوح و عمر طولانی ندارند.

پلی‌اورتان

این عینک‌ها در برابر نور، خش و ضربه مقاوم هستند. تنها عیبی که این عینک‌ها در مقایسه با دیگر عینک‌ها دارند قیمت بالای عینک پلی‌اورتان است.

تنظیم عینک ایمنی مناسب با کار شما

در چه ‌کارهایی باید از عینک ایمنی استفاده کنیم؟ و چه تنظیماتی در عینک را تغییر دهیم؟ دوتا از سؤال‌ هایی است که در هنگام خرید عینک باید توجه کرد.

رنگ لنز عینک

رنگ عینک در کارهایی که از پرتو نوری استفاده می ‌شود اهمیت دارد. استفاده از لنز خاکستری و سبز برای این مورد قابل‌استفاده است.

طراحی و راحتی

عینک ایمنی علاوه بر قابلیت ‌های مهمی که در محافظت از چشم دارد، باید راحت باشد و طراحی خوبی در تولید آن استفاده شده باشد.

عینک تجویزی

سفارش این عینک‌ ها از فروشگاه‌ های خاص صورت می‌ گیرد.

پوشش لنز

در فضای رطوبتی استفاده از لنز مناسب ضروری است و استفاده از لنز مناسب برای جلوگیری از گرد و غبار اهمیت دارد. پوشش اطراف لنز هرچه محکم تر و دقیق تر باشد بهتر است.

جمع بندی

یکی از موارد مهمی که در انجام هر کاری باید توجه داشت، حفظ ایمنی است. برای حفظ چشم از خطرات ناشی در محیط کار استفاده از عینک ایمنی ضروری است. در چه‌کار هایی باید از عینکی ایمنی استفاده کنیم؟ پاسخ به این سوال برای خرید عینک مورد نظر بسیار مهم است. عینک ‌ها در انواع جنس ‌ها و قیمت‌ ها تولید می ‌شوند. استفاده از عینک مناسب با توجه ‌به جنس  وزن، رنگ لنز و غیره و مهم‌تر از همه نوع فعالیت کاری شما انتخاب می ‌شود. اگر کارهایی نظیر نجاری، شیشه‌ بری و آهن ‌بری یا استفاده از مواد شیمیایی انجام می‌ دهید و اگر می ‌دانید در چه‌ کار هایی باید از عینک ایمنی استفاده کنیم؟ استفاده از عینک ایمنی را فراموش نکنید. عینک ایمنی می ‌تواند از آسیب ‌های احتمالی چشم شما جلوگیری کند.