خصوصیات لباس های فرم اداری

خصوصیات لباس های فرم اداری

در چند سده اخیر بسیاری از ابعاد زندگی بشر دچار تغییر شده است. یکی از مسائلی که دارای تغیرات زیادی با قبل شده است، مسئله کار و شغل است. بسیاری از کار ها و شغل ها امروزه مربوط به شرکت ها و مجموعه هایی است که دارای کارکنان زیادی هستند. معمولا شرکت های و مجموعه ها برای داشتن نظم بیشتر و بهتر، از لباس های فرم برای کارمندان خود استفاده می کنند. امروزه شما شاهد کم تر مجموعه ای هستید که برای کارکنانش از لباس های فرم استفاده نکند. ادارات دولتی، به نسبت ادارات خصوصی بیشتر پایبند به این قضیه هستند. معمولا ادارات و مجموعه ها هزینه ای را برای تهیه لباس فرم برای کارمندان خود در نظر می گیرند. در این مقاله قصد داریم به بررسی جنبه های مختلف لباس فرم و خصوصیات لباس فرم اداری بپردازیم. آشنایی با این مسئله می تواند برای صاحبان کسب و کار بسیار مفید باشد.

خصوصیات لباس های فرم اداری

نقش لباس فرم در برندینگ سازمان

استفاده از لباس ‌های فرم، تنها محدود به چند مزیت خاص نیست استفاده از این لباس ‌ها دارای مزیت ‌هایی است که ممکن است در نگاه اول کسی متوجه آن ‌ها نشود. در ابتدای بررسی خصوصیات لباس‌ های فرم اداری، می‌خواهیم به مسئله تاثیر این لباس ‌ها در برندینگ سازمان بپردازیم. لباس فرم می‌تواند تبدیل به ابزاری کارآمد برای ایجاد شخصیت برای سازمان شود. لباس فرم می ‌تواند شبیه یک امضا برای یک سازمان باشد به‌ همین دلیل است که لباس فرم اداری در برندینگ سازمان می‌تواند نقشی مهم را ایفا کند. به ‌همین دلیل هزینه‌ هایی که برای طراحی و دوخت این لباس ‌ها می‌شود، در کنار ارزش‌ های تبلیغاتی این لباس ‌ها بسیار به‌ صرفه به ‌نظر می‌رسد. به ‌طور مثال لباس ‌های فرم در یک شرکت هواپیمایی، اگر به صورتی زیبا طراحی و دوخته شوند، می ‌توانند تاثیر بسیار مناسبی بر روی مشتریان آن مجموعه بگذارند.

افزایش بهره وری کارکنان یک مجموعه با استفاده از لباس فرم

در ادامه بررسی خصوصیات لباس ‌های فرم اداری، می‌خواهیم به یکی دیگر از مزیت‌ های این لباس ‌ها بپردازیم که ممکن است در نگاه اول کمی عجیب به ‌نظر برسد. مطالعات مختلف در زمینه کسب ‌و کار، نشان داده است که استفاده از لباس ‌های فرم در مجموعه‌ های تجاری مختلف باعث افزایش بهره ‌وری کارمندان و کارکنان آن مجموعه شده است. بخشی از این تحقیق کاملاً بر پایه نظر سنجی از کارکنان مختلف مجموعه ‌ها است. از بسیاری از کارمندان آقا و خانم یک مجموعه نظرسنجی شده است که آیا از پوشیدن لباس ‌های فرم احساس خوبی دارند و یا خیر بیشتر افراد حاضر در مجموعه معتقد بودند که پوشیدن لباس ‌های فرم به آن‌ ها حس خوبی می ‌دهد و باعث می‌ شود که کارمندان در ابتدای روز خود دارای این دغدغه نباشند که در روز پیش رو چه لباسی را بپوشند.

راحتی لباس فرم

یکی از مهم ‌ترین خصوصیات لباس ‌های فرم اداری، راحتی این لباس ‌ها است. افراد قرار است در طول روز ساعات زیادی را با این لباس ‌ها بگذرانند. به‌ همین دلیل این لباس ‌ها باید از راحتی مناسبی برخوردار باشند. سازمان ‌ها و شرکت‌ های مختلف در هنگام سفارش دادن این لباس ‌ها، حتماً باید به‌ راحتی این لباس‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشند. یکی از خصوصیات لباس‌های فرم اداری، این است که این لباس ‌ها حتما باید از پارچه ‌هایی راحت و با کیفیت بالا تولید شوند. به ‌طور مثال پارچه‌ های پلاستیکی در طول روز باعث ناراحتی و عذاب کارکنان می‌شوند و باعث می‌شوند که کارمندان یک مجموعه نتوانند به‌راحتی کارهای خود را پیش ببرند. افراد در خرید و انتخاب لباس فرم حتما باید به این نکته توجه داشته باشند، که لباس فرم آن‌ها از اندازه مناسبی بهره‌مند باشد. اندازه مهم یکی از مهم‌ترین خصوصیات لباس ‌های فرم اداری است.

خصوصیات لباس های فرم اداری

رنگ ها از خصوصیات لباس های فرم اداری

مسئله دیگری که در ادامه بررسی خصوصیات لباس‌ های فرم اداری، باید به آن بپردازیم، رنگی مناسب این لباس ‌ها است. معمولاً رنگ ‌های استفاده ‌شده در لباس ‌های فرم اداری، رنگ‌ هایی هستند که با استفاده از رنگ های برند یک مجموعه انتخاب‌ شده اند. اما به‌ صورت کلی در انتخاب رنگ مناسب برای لباس ‌های فرم اداری، بهتر است که از رنگ ‌های رسمی استفاده شود. استفاده از رنگ ‌های رسمی و اداری باعث می‌شود که محیط کار نیز رسمی‌ تر و اداری ‌تر به‌ نظر برسد. معمولاً استفاده از این رنگ‌ ها استایل اداری زیباتری را نیز به کارمندان یک مجموعه می ‌بخشد. معمولاً رنگ مناسب برای طراحی لباس فرم ‌های اداری، رنگ‌ هایی همانند کرم، سورمه ‌ای، مشکی، طوسی، قهوه ای و مشتقات این رنگ ‌ها است. همچنین می ‌توان در تولید لباس ‌های فرم اداری از دو رنگ متفاوت استفاده کرد.

جمع بندی

امروز دنیای کسب و کارشکلی کاملاً متفاوت با گذشته به خود گرفته ‌است. امروزی بسیاری از افراد شاغل در سازمان ‌ها و مجموعه ‌های بزرگ مشغول به کار هستند. معمولا این سازمان‌ ها و مجموعه ‌ها، دارای قوانین مختلفی هستند. یکی از قوانین حاکم در مجموعه ‌های بزرگ، استفاده از لباس فرم برای کارکنان سازمان است در طراحی و انتخاب لباس ‌های فرم حتما باید به خصوصیات لباس‌ های فرم اداری توجه ویژه ‌ای داشت تا در نهایت بتوانند لباس ‌های مناسب را برای استفاده در سازمان انتخاب کرد. در این مقاله به بررسی خصوصیات لباس ‌های فرم اداری و جنبه ‌های مختلف تأثیرگذار بر این لباس ‌ها پرداختیم. مطالبی هم چون مزیت ‌های استفاده از لباس فرم، رنگ ‌های مناسب استفاده از لباس فرم و سایز مناسب این لباس ‌ها را در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم.