جنس دستکش ضد برش

جنس دستکش ضد برش به طور عمده از لاستیک طبیعی یا مصنوعی است. لاستیک طبیعی که لاتکس نامیده می شود برگرفته از درختی به نام Hevea Brasiliensis می باشد. لاتکس از دوام نسبتا بالایی برخوردار است، مقاوم است، در محیط خشک یا مرطوب استقامت خود را حفظ می کند و علاوه بر این چنگش خوبی نیز دارد. نوع دیگر جنس دستکش ضد برش نیتریل است که از لاستیک های مصنوعی است و در تهیه دستکش های ضد برش به کار می رود. نیتریل نوعی الاستومر با مقاومت بالا می باشد که برای تهیه لایه محافظتی دستکش های ضد برش استفاده می شود. نیتریل جایگزین مصنوعی مناسبی برای لاتکس است. چرا که علاوه بر مقاومت بسیار بالایی که در شرایط مرطوب و خشک آن را حفظ می کند، در شرایط روغنی نیز مقاوم است و در صورت چروک ساختن سطح آن، برای نگه داشتن اشیاء و فعالیت مفید و کاربردی خواهد بود.

جنس دستکش ضد برش

دستکش ضد برش چیست؟

این مقاله به جنس دستکش ضد برش می پردازد که در واقع یکی از موارد مربوط به دستکش ضد برش است. به همین دلیل حالا که راجع به جنس دستکش ضد برش صحبت کردیم شایسته است پیش از پرداختن به نکات دیگر پیرامون این موضوع، در ادامه ابتدا به این پرسش پاسخ دهیم که خود دستکش ضد برش چیست؟ پاسخ این است که دستکش ضد برش یکی از انواع دستکش های ایمنی با مواد و پوشش مناسب می باشد که برای محافظت از دست ها و انگشتان استفاده می شود تا دچار جراحت و آسیب های جدی مانند بریدگی یا قطع شدگی نشوند. این دستکش ها انواع گوناگونی دارند که با توجه به نوع حرفه و فعالیت و همچنین میزان برش و شدت ضربات مورد استفاده قرار می گیرند. طراحی این دستکش ها به گونه است که برای انجام امور رایج مانند برداشتن اجسام یا گرفتن آنها مزاحمتی ایجاد نشود.

کاربردهای دستکش ضد برش

کاربرد دستکش های ضد برش بر مبنای انواعی که دارند به دو نوع اصلی تقسیم می شوند. یکی دستکش ضد برش فولادی و دیگری دستکش ضد برش پلیمری. دستکش های ضد برش فولادی به خاطر بافت فولادی و زنجیری ریزی که دارند در برابر هر گونه برش و پارگی و همچنین در برابر سوراخ شدگی بسیار مقاومند. این دستکش ها در مشاغلی مانند صنایع فلزی، جوشکاری، خودروسازی، قصابی و کار با ماشین آلات سنگین مناسبند. زیرا این مشاغل با ابزارهای تیز و برنده و همچنین ضربه سر و کار دارند. در مقابل، دستکش های ضد برش پلیمری نسبت به نوع فولادی مقاومت کمتری دارند اما کاربری خاص خود را نیز دارند. به این معنا که در مشاغلی مانند نجاری که میزان خطرات و آسیب ها به مراتب کمتر و قابلیت چنگش حائز اهمیت است از این نوع دستکش استفاده می شود. به همین خاطر انتخاب جنس دستکش ضد برش اهمیت می یابد.

ویزگی های جنس دستکش ضد برش استاندارد

برای داشتن یک دستکش ضد برش استاندارد باید نکاتی را مد نظر داشت. بی شک اولین نکته مربوط به جنس دستکش ضد برش است. زیرا اگر شغل شما به نوعی باشد که با تیغه های برنده و دستگاه های برش سر و کار داشته باشید در حالی که دستکش تان از جنس با کیفیت و مرغوبی نباشد خودتان را در معرض خطرات جبران ناپذیری قرار داده اید. برند تولید کننده دستکش و تاریخ ساخت آن نیز باید مورد توجه قرار گیرد. اندازه دستکش باید متناسب با سایز دست کاربر باشد. چون دستکش تنگ و کوچک موجب خستگی دست و عامل درآوردن دستکش می شود و دستکش بزرگ، گرفتن و برداشتن اجسام را مشکل می کند که در هر دو حالت کار به درستی انجام نمی شود و ممکن است حوادث ناگواری پیش بیاید. ضد لغزندگی، منعطف بودن و همچنین طراحی منطبق بر ارگونومی دست از دیگر ویژگی های دستکش استاندارد است.

دستکش ضد برش

نکات مهم در مورد جنس دستکش ضد برش

جنس دستکش ضد برش به دلیل مواجهه با لوازم تیز و برنده حتما باید با کیفیت و مرغوب باشد. بنابراین برای انتخاب جنس مرغوب و اطمینان از اصالت کالا بهتر است از مراکز فروش معتبر و فروشگاه های اینترنتی خوش سابقه خرید شود. علاوه بر سایز و اندازه متناسب با دست کاربر، از دستکش هایی استفاده شود که در ناحیه مچ کشباف هستند. کشباف بودن می تواند از فشار آمدن به مچ دست جلوگیری کند و فعالیت با دستکش را راحت تر نماید. برای سازگار بودن دستکش با پوست بدن توجه شود دستکش از مواد سمی و مضر تهیه نشده باشد. طول عمر و مقاومت سایشی خوبی داشته باشد. کارایی خود را زود از دست ندهد. قابل شستشو باشد. سبب تعریق زیاد نشود و به طور کلی فعالیت با آن راحت باشد. قیمت نیز فاکتور مهمی است که برای داشتن یک خرید خوب بایستی لحاظ شود.

جمع بندی

دستکش ضد برش یکی از انواع دستکش های ایمنی می باشد که برای محافظت از دست ها و انگشتان به کار می رود تا از جراحت و آسیب های جدی مانند بریدگی یا قطع شدگی پیشگیری شود. این دستکش ها انواع گوناگونی دارند که با توجه به نوع شغل و فعالیت و همچنین میزان شدت برش و ضربات مورد استفاده قرار می گیرند. طراحی این دستکش ها به نحوی است که برای انجام امور رایج مانند برداشتن اجسام یا گرفتن آنها مزاحمتی ایجاد نشود. کاربرد دستکش های ضد برش با توجه به انواعی که دارند به دو نوع اصلی تقسیم می شود دستکش ضد برش فولادی و دستکش ضد برش پلیمری. برای داشتن یک دستکش ضد برش استاندارد باید نکاتی را مد نظر داشت که بی تردید اولین نکته از آنها مربوط به جنس دستکش ضد برش است.