بهترین نوع ماسک تنفسی

بهترین نوع ماسک تنفسی

ماسک تنفسی به عنوان یک حفاظ جلوی دهان و بینی را پوشانده و از نفوذ ویروس و میکروب جلوگیری می کند و با استفاده از فیلترها، هوا را از آلاینده ها تصفیه می کند. پیش از استنشاق هوا به وسیله مصرف کننده، عمل تصفیه انجام می گردد. در حال حاضر ماسک های تنفسی در نمونه های گوناگونی ساخته می شوند که میپردازیم به بهترین نوع ماسک تنفسی که مشهور ترین آن ها عبارتند از: 

  • ماسک تنفسی عمومی
  • ماسک تنفسی صنعتی
  • ماسک های تمام صورت
  • ماسک های نیمه صورت 

بهترین نوع ماسک تنفسی

 ماسک تنفسی به این صورت هستند که لایه های گوناگونی از فیلترهای تصفیه هوا، سوپاپ بازدم، گیره بینی، کش یا بند نگهدارنده و غیره دارند. 

ماسک های سری N و FFP از جمله ماسک های تنفسی هستند که ماسک N95 بسیار معروف و در دسترس می باشد، این ماسک می تواند تا 95 درصد از نفوذ ذرات معلق در هوا جلوگیری کند.

ماسک تنفسی N99 از قابلیت فیلتراسیون 99 درصد برخوردار می باشد و بهترین نوع ماسک تنفسی محسوب می شود. بهترین نوع ماسک تنفسی با برخورداری از الیاف 5 لایه، ضمن داشتن لایه های محافظتی به کار رفته ماسک های دیگر، یک لایه نانو الیاف نیز دارد. این مسئله نقش اصلی را در فیلتراسیون ماسک ها بر عهده دارد.

لایه اضافی در این نوع ماسک امکان فیلتراسیون را تا 100 برابر ماسک های معمولی بیشتر می کند، و تا 0/3 میکرون یا 300 نانومتر بهبود می ‌بخشد. از دیگر مزایای بهترین نوع ماسک تنفسی می توان مواردی مانند کارایی بیشتر، طراحی ظریف، افت فشار پایین، مجهز به کربن اکتیو به منظور جذب مواد شیمیایی، گاز آلاینده، فیوم، بو و غیره، سک بودن و مجهز به گیره بینی برای راحتی و فیکس ماندن ماسک روی صورت را نام برد.

بهترین نوع ماسک تنفسی اغلب برای پرسنل بیمارستان و آزمایشگاه ها، افراد مبتلا به آسم و ناراحتی ریه مورد استفاده قرار می گیرد. به علاوه در هوای گردآلود یا سرشار از گاز و وجود ریزگردهای شیمیایی، برای رفت و آمد در محیط های آلوده و پیشگیری از سرماخوردگی و بیماری های واگیردار نیز استفاده از این ماسک کاربرد دارد.

کارایی ماسک تنفسی

کارایی بهترین نوع ماسک تنفسی

ماسک ها به دو نوع پزشکی و صنعتی تقسیم می شوند. ماسک‌ های پزشکی در محیط بیمارستانی و درمانی مانع از انتقال بیماری‌های واگیردار و یا به وسیله عموم افراد برای محافظت در برابر آلودگی هوا مورد استفاده قرار می گیرند. ماسک‌های صنعتی نیز به منظور محافظت تنفسی افراد در برابر آلاینده‌های صنعتی کاربرد دارند.

کارایی فیلتراسیون همه انواع ماسک ها (سوپاپ دار و غیر سوپاپ دار) با توجه به نوع لایه‌ های فیلتری می باشد که در بدنه آن‌ها به کار رفته است. فناوری جدید فیلتر ارائه شده برای ماسک تنفسی، حفاظ نانوالیاف بارگذاری شده با جاذب، از جمله کربن فعال می باشد.

کاربرد ماسک تنفسی

ماسک های تنفسی قابلیت خوبی در جلوگیری از ابتلا به بیماری های تنفسی دارند، به همین علت، کاربرد گسترده ای در زندگی روزانه و شغلی انسان ها پیدا کرده اند. ماسک های تنفسی کاربردهای عمومی زیادی دارند که می توان در زمان آلودگی هوا و به منظور جلوگیری از ابتلا به بیماری های واگیردار همچون کرونا، آنفولانزا و سرماخوردگی را نام برد. 

بهترین نوع ماسک تنفسی را باید انتخاب کرد تا ایمن ماند. کاربرد ماسک های تنفسی در صنعت نیز بسیار وسیع است: پزشکی، معادن، پتروشیمی، نجاری، کشاورزی، نیروگاه ها، آرد، نسوز، برق و الکترونیک، پلاستیک، چاپ، صنایع غذایی،  ذوب آهن، سنگ، سیمان، روغن ها و روان کننده ها، فولاد، خودرو، کاغذ، کشتی سازی، نفت و گاز، کارخانه های آرد، نساجی، سرب و روی، آلومینیوم، کاشی و سرامیک و غیره. اغلب مردم ماسک های تنفسی را با شیوع ویروس کرونا و همچنین آلودگی هوا شناختند. 

خرید بهترین نوع ماسک تنفسی

خرید ماسک تنفسی یکی از نیازهای اساسی در شرایط کنونی است. خرید بهترین نوع ماسک تنفسی می تواند شما را در برابر انواع بیماری های ویروسی ایمن کند. استفاده از بهترین نوع ماسک تنفسی در شرایطی که آلودگی هوا افزایش یابد و همچنین برای افراد با مشکل آسم و ریوی ضروری است.

به دلیل گسترش فرهنگ استفاده از لوازم حفاظت فردی و به ویژه تجهیزات حفاظت تنفسی مانند ماسک تنفسی و تقارن با آلودگی هوای شهر‌ها، همه گیری بیماری‌ های ویروسی و غیره شاهد افزایش تقاضا برای تولید هر چه بیشتر ماسک تنفسی هستیم.

ماسک تنفسی ورزشی

ماسک تمرین که با عنوان ماسک فانتوم، هوازی و ورزشی نیز شناخته می شود، یک وسیله فوق العاده برای همه ورزشکاران در رشته های گوناگون به حساب می آید که با افزایش قابلیت های تنفسی آنها در طول زمان و تقویت سیستم قلب و عروق آنها باعث بزرگتر شدن شش ها می شود و در واقع ورزشکار با ریه قویتر به انجام تمرینات مختلف ورزشی می پردازد.

این ماسک تنفس ورزشکار را محدود نموده و موجب گسترش آمادگی قلبی عروقی و پیشرفت عملکرد ورزشکار می شود. این تمرین مخصوصا برای ورزشکاران حرفه ای سودمند می باشد. زیرا نیروی کم سیستم ریوی فاکتوری محدود کننده برایشان به حساب می آید. این ماسک به تغییر فیلتر نیازی نداشته و در قسمتی از آن دارای برجستگی ای می باشد که با حرکت خود گردش هوای ورودی به ماسک را کم و زیاد می کند.

جمع بندی

در گذشته کمتر کسی با انواع ماسک ها آشنایی داشت، اما امروزه به دلیل شیوع ویروس ها و آلودگی هوا همه افراد با ماسک ها آشنا شده اند. ماسک های تنفسی نوعی از ماسک های موجود هستند که ایمنی خوبی را در مقابل ذرات معلق در هوا برای مصرف کننده فراهم می کنند. بهترین نوع ماسک تنفسی آن است که علاوه بر لایه محافظتی، از لایه محافظتی نانو نیز برخوردار باشد.