استاندارد کلاه ایمنی

استاندارد کلاه ایمنی

امروزه تامین امنیت افراد در هنگام کار به یکی از مسائل بسیار مهم تبدیل گشته ‌است. امروز تمامی کارخانه‌ ها و کارگاه ‌ها ملزم هستند که تمامی موارد مورد نیاز ایمنی افراد در حین کار را تامین کنند تا از بروز حوادث مختلف در هنگام کار جلوگیری کنند. یکی از اصولی که در تامین امنیت افراد حتما باید به آن توجه داشت، حفاظت از سر است. برای حفاظت از سر حتما باید از کلاه ‌های ایمنی استفاده شود کلاه ‌های ایمنی حتماً باید دارای استاندارد های مختلفی باشند. در این مقاله قصد داریم به بررسی استاندارد کلاه ایمنی و عوامل تاثیرگذار بر آن بپردازیم. معمولاً کلاه‌ ایمنی برای داشتن ایمنی کافی باید دارای چند فاکتور مختلف باشد و حتما مواردی در ساخت آن ‌ها رعایت شده باشد. در صورتی که این اصول رعایت نشده باشند، کلاه دارای ایمنی کافی نیست. در ادامه‌ مقاله به بررسی این فاکتورها خواهیم پرداخت.

استاندارد کلاه ایمنی

استاندارد های مربوط به کلاه ایمنی

در بررسی استاندارد کلاه ایمنی، در ابتدا لازم است که به بررسی فاکتور هایی که یک کلاه باید داشته باشد تا از ایمنی کافی برخوردار باشد بپردازیم. آشنایی با این فاکتورها باعث می‌شود که شما بتوانید بهتر با استاندارد کلاه ایمنی آشنا شوید. اولین فاکتور در بررسی این کلاه‌ ها این است که این کلاه حتما باید دارای وزنی مناسب باشد وزن این کلاه به ‌هیچ‌ وجه نباید بیشتر از چهارصد و یازده گرم باشد. اگر وزن این کلاه بیش ‌از حد زیاد باشد باعث می‌شود که افراد در طولانی ‌مدت نتوانند از این کلاه ‌ها استفاده کنند. فاکتور بعدی که بر استاندارد کلاه ایمنی تاثیر می‌گذارد، این است که این کلاه‌ ها حتما باید عایق جریان الکتریسیته باشند تا در زمان وقوع خطر از برق‌ گرفتگی افراد جلوگیری کنند. نکته بعدی این است که این کلاه‌ ها حتما باید از جنس ‌هایی نسوز و ضد احتراق تهیه شوند.

مواد سازنده کلاه های ایمنی

در بررسی استاندارد کلاه ایمنی اولین مسئله‌ ای که می ‌خواهیم به بررسی آن بپردازیم جنس کلاه ایمنی است معمولاً رایج‌ ترین ماده‌ ای که از آن اقدام به تولید کلاه ایمنی می‌ کنند، پلی اتیلین است. معمولاً این ماده دارای مقاومت نسبتاً خوبی است و هم چنین از قیمت مناسبی نیز برخوردار است. ترکیب بعدی ‌ای که در ساخت این کلاه ‌ها از آن استفاده می ‌شود ترکیبات مربوط به پشم ‌شیشه است. پشم شیشه معمولاً دارای مقاومت بسیار مناسبی در برابر آتش ‌سوزی و ذوب شدن است به همین علت است که در ساختن کلاه ‌های ایمنی از پشم ‌شیشه نیز استفاده می ‌شود. ترکیب بعدی که در ساخت این کلاه‌ ها استفاده می‌ شود آلومینیوم و فرآورده‌ های آن است معمولاً آلومینیوم مقاومت خوبی در برابر ذوب شدن دارد و همچنین دارای قابلیت ضربه‌گیری است به ‌همین دلیل است که از این ماده در ساختن کلاه‌ های ایمنی استفاده می ‌شود.

سایز مناسب کلاه

مسئله بعدی که در استاندارد کلاه ایمنی، باید به آن بپردازیم سایز و اندازه کلاه‌ های ایمنی است. معمولاً کلاه ‌های ایمنی برای داشتن ایمنی بیشتر باید دارای یک سایز و اندازه مشخص باشد کلاه‌ های ایمنی که دارای اندازه‌ ای بسیار بزرگ و یا بسیار کوچک هستند هرچه قدر که تمامی استاندارد ها را نیز در مراحل ساخت رعایت کرده باشند در نهایت نمی‌توانند ایمنی مناسبی را به افراد بدهد. کلاه ایمنی باید کاملاً اندازه متناسب با اندازه سر داشته باشد. داشتن اندازه متناسب باعث می‌شود که در نهایت ایمنی کلاه شما بیشتر شود. کلاه‌ های بسیار بزرگ و یا بسیار کوچک خطر این را دارند که در موقعیت‌ ها و یا ضربه ‌های مختلف از سر شما بیفتند و شما را در معرض خطر قرار دهند. به‌ همین دلیل است که در انتخاب کلاه ایمنی حتماً باید به مسئله سایز و اندازه آن توجه کافی داشت.

سایز استاندارد کلاه ایمنی

مشکلاتی که باعث از بین رفتن ایمنی کلاه می شوند:

بروز برخی مشکلات در کلاه‌ های ایمنی باعث می‌شود که ایمنی این کلاه کم شود و پس ‌از بروز این مشکلات افراد باید اقدام به تعویض کلاه ایمنی خود کند. در ادامه بررسی استاندارد کلاه ایمنی لازم است که به این موارد بپردازیم. آشنایی با این موارد باعث می ‌شود که شما همواره استاندارد کلاه ایمنی خود را حفظ کنید و از خطرات مصون بمانید. اولین نکته ‌ای که می‌توان به آن اشاره کرد، سوراخ شدن، ترک خوردن و یا هر گونه تغییر شکل بر پوسته خارجی کلاه ایمنی است. دومین مسئله ‌ای که با مشاهده آن باید اقدام به تعویض کلاهتان کنید نشانه‌ هایی مربوط به برخورد کلا با مواد شیمیایی و یا پرتوهای شدید نور است. مسئله بعدی که می‌تواند برای شما مشکل‌آفرین باشد، این است که کلاه ایمنی شما در برابر ضربه تغییر شکل داده باشد.
جمع بندی
رعایت اصول ایمنی یکی از موارد بسیار مهمی است که امروزه در حین انجام کار های مختلف حتما باید به آن توجه داشت. یکی از اصول ایمنی که معمولاً در کارگاه‌ ها و کارخانه‌ های مختلف باید رعایت شود، استفاده از کلاه ایمنی است. معمولاً کلاه‌ های ایمنی برای حفاظت از سر استفاده می ‌شوند این کلاه‌ ها خطراتی همچون وارد شدن ضربات به سر را کاملاً دفع می‌کنند. کلاه‌های ایمنی حتماً باید دارای استاندارد هایی باشند تا بتوانند افراد را از خطرات مصون دارند. در این مقاله به بررسی استاندارد کلاه ایمنی پرداختیم. به‌ طور مثال این کلاه ‌ها حتما باید دارای ضربه‌ گیری مناسبی باشند که در صورت وارد شدن ضربه به سر افراد افراد دچار آسیب‌ های جدی نشوند. همچنین این کلاه‌ ها باید عایق جریان الکتریسیته باشند تا از برق‌گرفتگی افراد جلوگیری کنند.